Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deri Mühendisliği Bölümü Nedir? Deri Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir? Deri Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Deri Mühendisliği bölümü nedir, Deri Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Deri Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 639 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Deri Mühendisliği bölümü nedir?

Deri Mühendisliği, deri üretimi, işlenmesi, tasarımı ve kalitesi üzerine odaklanan bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, deri üretim süreçlerini, deri işleme tekniklerini, deri malzemelerinin özelliklerini ve tasarımını öğrenirler. Ayrıca deri ürünlerinin kalitesini artırmak için kullanılan kimyasal işlemler, üretim teknikleri ve test yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Deri Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Bu bölümden mezun olanlar, ayakkabı, çanta, giysi, mobilya, otomotiv, havacılık ve diğer birçok sektörde deri ürünleri tasarlayan ve üreten firmalarda çalışabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme departmanlarında, kalite kontrol laboratuvarlarında veya deri üretim ve işleme teknolojileri konusunda danışmanlık hizmeti veren firmalarda da çalışabilirler.

Deri Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deri Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Deri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği (İngilizce) 25+1 0 0

2023 Deri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deri Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Deri Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deri Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İşletme Yönetimi
  • Deri Sanayi ve Çevre ilişkileri
  • Deri Makineleri
  • Polimer Kimyası
  • Deri Yardımcı Maddeleri
  • Mamül Deri Tipleri
  • Topluma Hizmet Uygulamaları
  • Deri Kimyası
  • Deri Biyoteknolojisi
  • Deri Bitim Teknikleri

Deri Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deri Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş