Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Azerbaycan Türkçesi Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Azerbaycan Türkçesi Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 757 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü nedir?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü, Azerbaycan Türkçesi dilini ve Azerbaycan edebiyatını inceleyen bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, Azerbaycan Türkçesi dilbilgisi, sözlük bilgisi, okuma-yazma, konuşma ve çeviri gibi konularda derinlemesine bir bilgi edinirler. Ayrıca, Azerbaycan edebiyatının tarihini, edebi akımlarını, eserlerini ve yazarlarını öğrenirler. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümünde öğrenciler, Azerbaycan Türkçesi'nin tarihini ve kökenini, Azerbaycan edebiyatının gelişimini, eserlerin analizlerini ve yazarların biyografilerini öğrenirler. Ayrıca, Azerbaycan Türkçesi'nin ses, şekil ve anlam özellikleri üzerinde de durulur. Bu bölümde öğrenciler, Azerbaycan edebiyatında kullanılan farklı edebi türler ve bunların özellikleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü mezunları, Azerbaycan Türkçesi ve edebiyatı konusunda derinlemesine bir bilgiye sahip olurlar ve bu alanda birçok farklı kariyer fırsatı bulabilirler. Öğrenciler, çevirmen, editör, yayıncı, öğretmen, akademisyen, yazar veya kültür-sanat kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, diplomatik görevlerde veya uluslararası şirketlerde de çalışabilirler.

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kafkas Üniversitesi Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı 40+1 0 0

2023 Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Azerbaycan Edebiyatı Tarihi
  • Azerbaycan Dili
  • Eski Azerbaycan Yazısı
  • Türkoloji’ye Giriş
  • Azerbaycan Diyalektolojisi
  • Azerbaycan Destanları
  • Azerbaycan Tarihi
  • Türk Dillerinin Mukayeseli Grameri
  • Azerbaycan Türkçesi Tarihi Grameri
  • Azerbaycan Kültürü

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş