Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mermer Teknolojisi Bölümü Nedir? Mermer Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Mermer Teknolojisi Bölümü Nedir? Mermer Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Mermer Teknolojisi bölümü nedir, Mermer Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Mermer Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 608 0 9 ay önce 9 ay önce

Mermer Teknolojisi bölümü nedir?

Mermer Teknolojisi bölümü, mermerin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması gibi konuları kapsayan bir teknik programdır. Öğrencilere, doğal taşların çıkarılması, kesilmesi, cilalanması, şekillendirilmesi, taşınması ve işlenmesi hakkında bilgi verilir. Ayrıca, mermer ve diğer doğal taşların kullanımı hakkında tasarım ve mühendislik konuları da dahil olmak üzere, mimari ve endüstriyel uygulamalar hakkında bilgi sahibi olurlar.

Mermer Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Mermer Teknolojisi mezunları, mermer ve diğer doğal taşların üretimi ve pazarlamasıyla ilgili bir dizi iş imkanına sahiptirler. Örneğin, taş madenleri, mermer ocakları, taş işleme fabrikaları, mutfak ve banyo ürünleri gibi inşaat malzemeleri üreten şirketler, süs taşı üreticileri, taş dekorasyon firmaları, taş ihracat ve ithalatı yapan şirketler, mermer döşeme şirketleri, müzayedeler gibi yerlerde çalışabilirler. Ayrıca, mimarlık, mühendislik, tasarım ve inşaat şirketleri için danışmanlık hizmetleri sunabilirler.

Mermer Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mermer Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mermer Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mermer Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Mermer Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mermer Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mermer ve doğal taşların jeolojik ve mineralojik özellikleri
  • Mermer üretim teknikleri
  • Mermer işleme teknikleri
  • Mermer üretiminde kullanılan makineler ve ekipmanlar
  • Mermerde kesme, delme ve yüzey işleme teknikleri
  • Mermer blokların kesimi, çıkarma ve işlenmesi
  • Mermerde kalite kontrol teknikleri
  • Mermerin pazarlaması ve satışı
  • Mermerin çevresel etkileri ve sürdürülebilir üretim teknikleri
  • Mermer endüstrisinde yenilikçi teknolojiler ve gelişmeler

Mermer Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mermer Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.