Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir? Aktüerya Bilimleri İş Olanakları Nelerdir?

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir? Aktüerya Bilimleri İş Olanakları Nelerdir?

Aktüerya Bilimleri bölümü nedir, Aktüerya Bilimleri iş olanakları nelerdir, Aktüerya Bilimleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 977 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Aktüerya Bilimleri bölümü nedir?

Aktüerya Bilimleri, finansal risklerin analiz edilmesi, yönetilmesi ve sigorta şirketlerinin finansal kararlarının alınması için matematiksel ve istatistiksel yöntemlerin kullanıldığı bir bilim dalıdır. Aktüerya Bilimleri, risk değerlendirmesi, finansal modelleme, sigorta primleri ve prim hesaplamaları, ölüm oranları ve yaşam beklentileri, yatırım yönetimi, sermaye piyasaları analizi gibi konuları içermektedir. Aktüerya Bilimleri bölümünde öğrenciler, matematik, istatistik, finans, ekonomi, sigortacılık ve risk yönetimi konularında eğitim alırlar. Bölümde öğrenciler, finansal risklerin belirlenmesi, sigorta primlerinin hesaplanması, müşterilerin finansal ihtiyaçlarının belirlenmesi, yatırım stratejilerinin oluşturulması gibi konularda teorik bilgi ve pratik beceriler edinirler.

Aktüerya Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Aktüerya Bilimleri mezunları, sigorta, bankacılık, yatırım, mali danışmanlık, kamu ve özel sektör gibi birçok alanda çalışabilirler. Özellikle sigorta sektöründe, aktüerya bilimleri mezunları, sigortacılık şirketlerinde finansal risklerin analiz edilmesi ve yönetilmesi, sigorta primlerinin belirlenmesi ve sigorta şirketlerinin finansal kararlarının alınması gibi konularda görev alabilirler. Ayrıca, aktüerya bilimleri mezunları, bankalarda risk yönetimi, yatırım yönetimi, kredi risk analizi ve sermaye piyasaları analizi gibi konularda da çalışabilirler.

Aktüerya Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Aktüerya Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Aktüerya Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri 70+2 296.62923 304206
Marmara Üniversitesi Aktüerya Bilimleri 60+2 291.79918 320236
Ankara Üniversitesi Aktüerya Bilimleri 60+2 284.96842 344615
Selçuk Üniversitesi Aktüerya Bilimleri 30+1 248.68967 530345
Kırıkkale Üniversitesi Aktüerya Bilimleri 40+1 231.03911 681261

2023 Aktüerya Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Aktüerya Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Aktüerya Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Aktüerya Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İktisada Giriş
  • Aktüeryada İstatistiksel Dağılımlar
  • Aktüeryada İstatistiksel Çıkarım
  • Sigorta Etiği ve Davranış Geliştirme
  • Aktüeryada Sayısal Çözümleme
  • Veri Tabanı ve Yönetimi
  • Aktüeryal Risk Yönetimi
  • Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme
  • Hayat Dışı Sigortalar Matematiği
  • Regresyon Çözümlemesi

Aktüerya Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Aktüerya Bilimleri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmak beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Hukuk bölümünü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Tüm Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Senin için tüm üniversite bölümlerini anlattık. Bölümleri detaylı incelemek için tıkla!

İçeriğe Git
İçeriği Paylaş