Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Grafik Sanatlar Bölümü Nedir? Grafik Sanatlar İş Olanakları Nelerdir?

Grafik Sanatlar Bölümü Nedir? Grafik Sanatlar İş Olanakları Nelerdir?

Grafik Sanatlar bölümü nedir, Grafik Sanatlar iş olanakları nelerdir, Grafik Sanatlar mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 310 Güncelleme: 7 ay önce 7 ay önce

Grafik Sanatlar bölümü nedir?

Grafik Sanatlar bölümü, öğrencilere görsel sanatlar ve tasarım konularında teorik ve pratik eğitim veren bir bölümdür. Öğrencilere, farklı tasarım teknikleri, sanatsal materyaller ve dijital tasarım araçları hakkında eğitim verilir.

Grafik Sanatlar mezunu ne iş yapar?

Bölümde öğrenciler genellikle, reklam ajansları, yayınevleri, grafik tasarım stüdyoları gibi farklı sektörlerde iş bulabilirler. Ayrıca, kendi tasarım ajanslarını kurma veya serbest çalışarak farklı projelerde yer alma imkanları da bulunmaktadır.

Grafik Sanatlar bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Grafik Sanatlar bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Grafik Sanatlar taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Grafik Sanatlar bölümü dersleri nelerdir?

Grafik Sanatlar bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Grafik Sanatlar bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Sanat Eğitimi
  • Renk Kuramı
  • Grafik Tasarımının Temel İlkeleri
  • Tipografi
  • Çizim ve Kompozisyon
  • Görsel İletişim
  • Reklam Tasarımı
  • Matbaa Teknolojileri
  • Baskı Teknikleri
  • Portfolyo Hazırlama

Grafik Sanatlar bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Grafik Sanatlar bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş