Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Adli Bilimler Bölümü Nedir?Adli Bilimler İş Olanakları Nelerdir?

Adli Bilimler Bölümü Nedir?Adli Bilimler İş Olanakları Nelerdir?

Adli Bilimler bölümü nedir, Adli Bilimler iş olanakları nelerdir, Adli Bilimler mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 3201 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Adli Bilimler bölümü nedir?

Adli Bilimler bölümü, suç olaylarının incelenmesinde kullanılan bilimsel yöntemlerin öğretildiği bir lisans programıdır. Bu program, adli tıp, biyolojik kanıt analizi, kimyasal analiz, dijital delil analizi, patoloji, kriminoloji ve suç önleme gibi konuları kapsar. Adli Bilimler programı, öğrencilere suç olaylarının incelenmesi, suçlu belirleme yöntemleri, kanıt toplama ve analiz etme teknikleri, suç mahallerinin incelenmesi ve adli rapor hazırlama konularında eğitim verir. Bu program, öğrencilere suç olaylarını araştırmak ve çözmek için gereken becerileri ve bilgiyi sağlar.

Adli Bilimler mezunu ne iş yapar?

Adli Bilimler bölümü mezunları, adli tıp laboratuvarlarında, adli bölümlerde, suç mahallerinin incelenmesi için özel şirketlerde, özel hukuk firmalarında, kamu kurumlarında, polis teşkilatlarında ve özel dedektiflik firmalarında çalışabilirler. Mezunlar ayrıca, suç mahalli incelemesi, kanıt toplama ve analiz etme konularında danışmanlık hizmetleri sunabilirler.

Adli Bilimler bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göreAdli Bilimler bölümünde en iyi 4 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Adli Bilimler taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler (Burslu) 12+0 414.43822 90406
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adli Bilimler 40+1 337.00662 200632
Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler (%50 İndirimli) 68+0 263.62291 439115
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adli Bilimler (KKTC Uyruklu) 1+0 261.66778 449602

2023 Adli Bilimler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Adli Bilimler bölümü dersleri nelerdir?

Adli Bilimler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Adli Bilimler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kriminalistik
  • Olay Yeri İnceleme Teknikleri
  • Adli Tıp
  • Hukukun Temel İlkeleri
  • Parmak İzi Araştırmaları
  • Adli Temel Travmatoloji
  • Biyolojik Delillerinin Analizi
  • Adli Mikroskobi
  • Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi
  • Adli Bilimlerde İstatistik

Adli Bilimler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Adli Bilimler bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmak beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Hukuk bölümünü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Tüm Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Senin için tüm üniversite bölümlerini anlattık. Bölümleri detaylı incelemek için tıkla!

İçeriğe Git
İçeriği Paylaş