Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü nedir, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 691 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü nedir?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü, petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfi, çıkarılması, işlenmesi ve dağıtımı ile ilgili teknik becerileri öğreten bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, petrol ve doğalgaz sahalarının keşfi, sondaj teknikleri, petrol ve doğalgazın işlenmesi ve depolanması, yüksek basınçlı ekipmanların kullanımı gibi konularda eğitim alırlar.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği mezunları, genellikle enerji endüstrisi, petrol şirketleri, doğalgaz şirketleri, madencilik şirketleri ve petrol rafinerilerinde çalışırlar. Petrol mühendisleri, petrol sahalarının keşfedilmesi, araştırılması ve üretimi için çalışırlar. Ayrıca, petrol yataklarının keşfi için sondaj işlemlerini yönetir, üretim verimliliğini artırmak için teknolojiler geliştirir ve petrol arama faaliyetlerinin maliyetlerini azaltmak için stratejiler oluştururlar. Doğalgaz mühendisleri, doğalgazın keşfi, çıkarılması, işlenmesi ve dağıtımı konularında uzmanlaşmışlardır. Bu mühendisler, doğalgaz yataklarını keşfetmek, doğalgazı toplamak ve doğalgazın çıkarılması sırasında oluşabilecek çevresel etkileri azaltmak için teknolojiler geliştirirler. Petrol rafineri mühendisleri, petrolün rafine edilmesi, işlenmesi ve dağıtımı konularında uzmanlaşmışlardır. Bu mühendisler, petrol rafinerilerinin işletilmesi, yeni teknolojilerin geliştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve çevresel etkilerin azaltılması konularında çalışırlar.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Petrol Jeolojisi
  • Petrol Jeofiziği
  • Doğal Gaz Mühendisliği
  • Petrol Yatağı Mühendisliği
  • Petrol Üretim Teknolojisi
  • Petrol Arama ve Üretim Uygulamaları
  • Yapay Kaldırma Sistemleri
  • Petrol Rafineri Prosesleri
  • Petrol Depolama ve Taşıma
  • Petrol ve Doğalgaz Ekonomisi

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş