Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir? Yaşlı Bakımı İş Olanakları Nelerdir?

Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir? Yaşlı Bakımı İş Olanakları Nelerdir?

Yaşlı Bakımı bölümü nedir, Yaşlı Bakımı iş olanakları nelerdir, Yaşlı Bakımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 540 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Yaşlı Bakımı bölümü nedir?

Yaşlı Bakımı Bölümü, yaşlıların bakımı ve yaşam kalitelerini artırmak için gerekli olan tıbbi ve sosyal hizmetleri kapsayan bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, yaşlılara yönelik bakım ve tedavi yöntemleri, yaşlıların sosyal ve psikolojik ihtiyaçları, iletişim ve etkileşim teknikleri, yaşlılara yönelik fiziksel rehabilitasyon teknikleri, yaşlılarda görülen kronik hastalıkların yönetimi gibi konularda eğitim alırlar.

Yaşlı Bakımı mezunu ne iş yapar?

Yaşlı Bakımı mezunları, çeşitli sağlık kuruluşlarında, yaşlı bakım evlerinde, hastanelerde ve evde bakım hizmeti veren kurumlarda iş imkanları bulabilirler. Ayrıca, yaşlı bakımı konusunda danışmanlık hizmeti veren özel şirketlerde de çalışabilirler. İş alanları arasında, yaşlıların evlerinde bakım ve destek hizmetleri sağlayan evde bakım hizmetleri de yer alabilir.

Yaşlı Bakımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yaşlı Bakımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yaşlı Bakımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yaşlı Bakımı bölümü dersleri nelerdir?

Yaşlı Bakımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yaşlı Bakımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Yaşlılık Psikolojisi
  • Yaşlı Bakımında İletişim
  • Yaşlıların Beslenme ve Diyet
  • Yaşlıların Aktiviteleri ve Hobi Faaliyetleri
  • Yaşlı Bakımında Hasta Yatağı
  • Yaşlılarda Fizyolojik Değişiklikler
  • Yaşlılarda Özel Bakım ve İlaç Kullanımı
  • Yaşlılarda Cinsel Sağlık ve Yaşam
  • Yaşlı Bakımında Hasta Taşıma Teknikleri
  • Yaşlılarda Psikososyal Destek

Yaşlı Bakımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yaşlı Bakımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş