Tıp Fakültesi Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite Bölümleri 1664 0 11 ay önce
Tıp Fakültesi Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Tıp Fakültesi mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Tıp Fakültesi Nedir?

Tıp fakülteleri, hastaların sağlık problemlerini gidermek, tıp bilimi araştırmalarında bulunmak ve sağlık problemi olan hastalara en uygun tedavi yöntemini belirlemek için nitelikli kişiler yetiştirmektedir. Tıp bölümünde 6 yıllık bir eğitim verilmektedir. Tıp bölümünü tercih edecek adayların soğukkanlı, disiplinli, kendine güvenen, duyarlı ve sorumluluk bilinci yüksek kişiler olmalıdır. Sayısal bölümler (mf bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Sayısal meslekler arasında olan bölüm, özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Tıp okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Tıp Fakültesi Mezunu Ne İş Yapar?

Tıp Fakültesi mezunları okuldan sonra genel olarak uzmanlık sınavlarına hazırlanmaktadır. TUS sınavı ile istediği dalları tercih edebileceklerdir. Uzman doktor olmadan da doktorluk görevlerini yerine getirebilirler.

Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Doktor maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Tıp iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Tıp okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Tıp Fakültesi Dersleri

Tıp fakültesi derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Anatomi, Temel Tıp Bilimleri, Klinik Bilimlere Giriş, İç Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Genel Cerrahi, Acil Tıp, Kalp Damar Cerrahisi, Çocuk Sağlığı, Radiyoloji, Nükleer Tıp, Adli Tıp, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ortopedi.

Tıp Fakültesi 2022 YKS Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Tıp YKS taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp (İngilizce) (Burslu) 536,20 51
2 Koç Üniversitesi Tıp (İngilizce) (Burslu) 532,49 92
3 Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp (İngilizce) (Burslu) 521,55 320
4 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp (İngilizce) 516,25 495
5 İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp (Burslu) 514,66 559
6 Hacettepe Üniversitesi Tıp (İngilizce) 506,62 957
7 Yeditepe Üniversitesi Tıp (İngilizce) (Burslu) 500,86 1360
8 Hacettepe Üniversitesi Tıp 495,26 1817
9 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Tıp (Burslu) 495,00 1839
10 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp 493,32 1997

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder