Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Üretimde Kalite Kontrol Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Üretimde Kalite Kontrol Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Üretimde Kalite Kontrol bölümü nedir, Üretimde Kalite Kontrol iş olanakları nelerdir, Üretimde Kalite Kontrol mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 673 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Üretimde Kalite Kontrol bölümü nedir?

Üretimde Kalite Kontrol Bölümü, bir üretim tesisi içinde üretilen ürünlerin kalitesinin belirlenmesi ve kontrol edilmesi sürecini yöneten bölümdür. Bu bölümdeki çalışanlar, üretim sürecinde yapılan işlemleri, malzemeleri ve son ürünleri belirli standartlara göre inceleyerek, kalite standartlarına uygunluğunu kontrol ederler. Kalite kontrol mühendisleri, kalite kontrol teknisyenleri ve kalite kontrol müdürleri bu bölümde çalışan örnek pozisyonlardır.

Üretimde Kalite Kontrol mezunu ne iş yapar?

Üretimde Kalite Kontrol Bölümü mezunları, üretim endüstrisinde kalite kontrol mühendisi, kalite kontrol teknisyeni, üretim yöneticisi veya planlama uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, kalite kontrol şirketlerinde veya bağımsız kalite kontrol laboratuvarlarında da iş imkanları mevcuttur. Birçok sektörde, özellikle gıda, ilaç, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde kalite kontrol mühendisleri çok önemli bir role sahiptir.

Üretimde Kalite Kontrol bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Üretimde Kalite Kontrol bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Üretimde Kalite Kontrol taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Üretimde Kalite Kontrol bölümü dersleri nelerdir?

Üretimde Kalite Kontrol bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Üretimde Kalite Kontrol bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İstatistiksel Proses Kontrol
  • Kalite Yönetim Sistemleri
  • Kalite Mühendisliği
  • Ürün Güvenliği ve Kalite Kontrolü
  • ISO Standartları
  • Kalite Denetimi ve Belgelendirme
  • Kalite ve Üretim Yönetimi
  • Verimlilik Yönetimi
  • Kalite Maliyetleri ve Maliyet Analizi
  • İşletme Yönetimi ve Kalite Kontrolü

Üretimde Kalite Kontrol bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Üretimde Kalite Kontrol bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş