Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Üniversite Tercihi Yapacak Adaylar İçin Yol Haritası 3
Eğitim 3324 1 1 yıl önce 1 yıl önce

Üniversite Tercihi Yapacak Adaylar İçin Yol Haritası

Üniversite tercihi yapmak öğrenciler için son derece önemlidir. Lise sona erdikten sonra, geleceğimize nasıl devam edileceği üniversite tercihi ile başlar.

Üniversite tercihi yapmak öğrenciler için son derece önemlidir. Lise sona erdikten sonra, geleceğimize nasıl devam edileceği üniversite tercihi ile başlar. Bu konuda, doğru üniversite tercihi yapmak son derece önemlidir. Bu yazımızda bir yol haritası oluşturacağız ve kafanızda yer alan soruların çözümünü bulacağız. Öncelikle, tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

Bölüm ve Üniversiteler Hakkında Bilginiz Bulunuyor mu?


Kafanızda yer alan tercihleri sıralamadan önce, hedeflemiş olduğunuz meslekler ve üniversiteler hakkında yeterli bilgi sahibi olmanı gereklidir. Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversite tanıtım broşürlerinden ve internetten yararlanabilirsiniz. Eğitim almak istediğiniz üniversitedeki farklı kişiler ile konuşabilir ve o istediğiniz bölümden mezun olanlara sorular sorabilirsiniz. Bazı sorun örnekleri şunlardır:

  • Bu dersler benim ilgimi çeker mi?
  • Okurken hangi dersleri alacağım?
  • Barınma ve burs imkanı var mı?
  • Üniversitenin fiziki şartları ve sosyal ortamı nasıldır?
  • Teorik eğitim ile iş hayatındaki pratiklik birleştiriliyor mu?
  • Mezun olunca iş bulabilir miyim?

Bütün bu soruların cevaplarını öğrenin ve sonrasında tercihinizi gerçekleştirin. Bu sorular gelecekteki hayatınız için oldukça önem taşımaktadır.

Ayrıca Üniversiteni Tanıt'ın size sunduğu avantajlardan biri de tercih edeceğiniz şehir üniversite veya bölüm hakkında merak ettiklerinizi sorabileceğiniz bir forum alanı sunması. Mezunların veya öğrencilerin sizlerin sorularını yanıtlayacağından eminiz.

İstemediğiniz Bölümleri Tercih Etmeyin


Tercih sürecinde en çok yapılan hatalardan birisi de puana bakılarak tercih yapılmasıdır. Bu durumda aday ÖSYM tarafından yerleştirilen programa kayıt yapsa da yapmasa da bir sonraki yıl başarı oranı yarı yarıya düşüyor. Tercih sürecinin hatasız bir şekilde geçilmesi için özellikle konunun uzmanı olan bir öğretmenden destek alınması oldukça iyi olacaktır. Bu aşamada yapılan en büyük hatalardan birisi neresi olursa olsun tercih edeyim, hatasıyla hareket edilmesi olacaktır.


Bölüm İlk Defa Öğrenci Alıyor, Ne Yapmalıyım?


Yeni açılan, taban puanı belli olmayan ve puan türü değişiklik gösteren bölümlerin başarı sıraları kılavuzlarda yer almamaktadır. YKS tercih kılavuzu incelemesi oldukça önemli olacaktır. Birçok kişi henüz sınav açıklanmadan puan hesaplama işlemlerini yapıyor, ancak bu sadece kişinin moralini bozuyor. Puanları henüz belirli olmayan bölümlerin benzer üniversiteler ile puanları kıyas edilebilir ve tahminde bulunabilirsiniz.

Tercihte Üniversite mi Şehir mi Önemli?


Tercih döneminde birçok aday, yaşadığı şehirden ayrılmak ister. Bu henüz genç yaşların verdiği yalnız yaşama duygusundan kaynaklanmaktadır. Üniversite tercihinizi yaparken Türkiye'deki en iyi üniversiteler sıralamasını göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca, YÖK Atlas tarafından sunulmuş olan tercih robotu da kullanabilirsiniz. Tercih edilecek üniversitenin akademik kadrosu, alanında uzman olması ve mesleğine sağlamış olduğu katkılar, burslar, sportif, kültürel kulüpler, staj, seminer, konferans ve sektörel bağlantılar gibi birçok şey oldukça önemlidir. Ayrıca, üniversitenin ikinci bir yabancı dil öğretmesi de mezuniyet sonrasında iş bulma açısından oldukça önem arz etmektedir.

Üniversite Tercihi Yapacak Adaylar İçin Yol Haritası

Tercih İçin Nelere Dikkat Edilmeli?


Tercih süresinde ilk verilen kararlar, genel olarak realite olan tercihleri oluşturmaktadır. İlk birkaç tercihinizin başarı sıralaması, edindiğiniz sıralamanın biraz üstlerinde olabilmektedir. Fakat bu tercihlerin sayısı çok fazla olmamalıdır. Aksi takdirde açıkta kalma ya da mezuna kalma olasılığı daha yüksek olur. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralamaları yapılmalıdır. Sıralamanın belirlenmesinde öncelikle istenen bölüm göz önünde bulundurulmalıdır. Bulundurulmazsa, hayatınızın geri kalanını hiç sevmediğiniz bir meslekte ve üniversite hayatınızı hiç istemediğiniz bir bölümde geçirebilirsiniz.

Bölümün alan içinde veya dışında olması, bölüm özellikleri ve kontenjan sayıları dikkat edilmesi gereken hususlardan sadece birkaç tanesidir. Kazanılsa dahi kayıt olunamayacak programlar, tercih listesinde yer almamalıdır. Bu mesleği ömür boyu yapacağınız unutmamakta fayda vardır. Sevmediğiniz ve istemediğiniz bir bölümü seçmek huzursuz ve mutsuz bir hayatı beraberinde getirecektir.


Tercih Robotu Nedir?


Her yıl üniversite sınavının açıklanmasının ardından birçok kişi, YÖK Atlas tercih robotunu kullanır. Ülkemiz genelinde tüm üniversitelerin taban puanlarına ve kontenjan bilgilerine bu tercih robotu ile ulaşılmaktadır.

Üniversite Seç kutucuğuna üniversite ismi girilir ve üniversitede yer alan lisans programları karşımıza çıkar. Daha fazla detaya ulaşmak için üniversitenin üstüne tıklayabilirsiniz.

YÖK tarafından yayınlanan Tercih Robotu, lisans programlarının, yerleşen sayısı, taban puan, kontenjan ve başarı sırası ile ilgili bilgilerde birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Son 4 yıl içerisinde yer alan puan türü, taban puanları şehre, üniversiteye, burs oranlarına, öğretim türüne ve daha birçok şeye YÖK tarafından sunulan uygulama ile ulaşmak mümkündür.

Güzel tavsiyelerimiz


Üniversiteni Tanıt'ın en güncel katsayılar ile tasarlanmış puan hesaplama robotununun (Tercihing) olduğunu biliyor muydunuz?

Üniversite Tercihi Yapacak Adaylar İçin Yol Haritası

Urap kuruluşunun her yıl yayınlamış olduğu Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasını baz alarak tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Yine Urap kurumunun analiz ettiği Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarını da web sitemizde bulabilirsiniz.

Uniar kuruluşunun Üniversiteler için düzenlemiş olduğu memnuniyet verilerine de bir göz atmanız yararınıza olacaktır. Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasını ve memnuniyet düzeylerini öğrenebilirsiniz.Uniar kurumunun en iyi devlet üniersiteleri araştırmasını da incelemenizi isteriz.

Üniversite Tercihi Yapacak Adaylar İçin Yol Haritası
İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.