Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması - 2024

QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması - 2024

QS dünya üniversiteleri sıralaması açıklandı. Dünyadaki en iyi üniversiteler hangileri, Türkiye'den kaç üniversite ilk 1000'de, detaylıca inceledik. Başlayalım.

Eğitim GOOGLE Abone Ol 2275 0 2 ay önce 2 ay önce

QS Nedir?

QS (Quacquarelli Symonds), dünya genelinde üniversite sıralamaları yapmakla tanınan bir kuruluştur. QS World University Rankings, QS'nin en ünlü sıralama çalışmasıdır ve her yıl dünya genelindeki üniversiteleri değerlendirerek bir sıralama listesi oluşturur.

QS Hangi Kriterleri Baz Alıyor?

QS World University Rankings, çeşitli kriterlere dayanarak üniversiteleri değerlendirir. Bu kriterler arasında akademik itibar, işveren itibarı, öğretim kadrosunun kalitesi, öğrenci-fakülte oranı, uluslararası öğrenci oranı, araştırma etkinliği, yayınlar ve alıntılar, öğrenci memnuniyeti gibi faktörler yer alır. Bu kriterlere dayanarak, dünya genelindeki üniversiteler sıralanır ve QS World University Rankings listesi oluşturulur.

Verilerin Tutarlılığı

QS, üniversite adaylarının ve diğer paydaşların dünya genelindeki üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olan saygın bir kaynak olarak kabul edilir. Ancak, sıralamaların tam bir nesnellik sağladığına dair tartışmalar da bulunmaktadır ve başka sıralama yöntemleri ve kuruluşlar da mevcuttur.

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024

QS 2024 Dünya üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir. Üniversiteler hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Sıra Üniversite Puan
1 Massachusetts Institute of Technology (MIT) 100
2 University of Cambridge 99.2
3 University of Oxford 98.9
4 Harvard University 98.3
5 Stanford University 98.1
6 Imperial College London 97.8
7 ETH Zurich 93.3
8 National University of Singapore (NUS) 92.7
9 UCL 92.4
10 University of California, Berkeley (UCB) 90.4

QS 2024 sıralamalarına göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan ilk 25 kurumun da hakimiyeti Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversiteler tarafından sürdürülmektedir. Bu listede ABD'den yedi üniversite bulunmaktadır. Aynı zamanda Avustralya'dan üç, Çin'den iki ve Birleşik Krallık ile Kanada'dan birer üniversite yer almaktadır.

2024 QS Türkiye Üniversite Sıralamaları

Türkiye'deki üniversiteler geçen yıla göre hızlı bir yükseliş gösterdi. İşte QS Dünya üniversiteler sıralamaları arasında Türkiye'deki üniversitelerin yeri..

Üniversite Karşılaştırma Robotunu Kullanın

Üniversite karşılaştırma robotu, üniversitelerin belirli araştırma kuruluşlarının puanlarını, şehir sıralamalarını ve bilgilerini içeren üniversite karşılaştırma sistemidir. Üniversite tercihleri aşamasında QS World University Rankings verilerinin yanı sıra farklı verileri de izlemek son derece faydalı olacaktır.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteler Raporu

Üniversiteni Tanıt ekibi olarak çeşitli araştırma kurumlarının her yıl yaptığı analizleri bir rapor haline getirdi. Raporu indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Araştırma Raporu

Seçkin kurumların araştırmalarını sizler için rapor haline getirdik. Hemen İndirin!

İndir (PDF)

QS Sıralamalarında Hangi Kriterler Kullanılıyor?

QS sıralamalarında kullanılan kriterler aşağıdaki gibidir:

  • İşveren İtibarı
  • Akademik İtibar
  • Fakülte-Öğrenci Oranı
  • Uluslararası Öğretim Üyesi Oranı
  • Fakülte Başına Atıf
  • Uluslararası Öğrenci Oranı
  • İstihdam Çıktıları
  • Uluslararası Araştırma Ağı
  • Sürdürülebilirlik

QS ne anlama gelir?

QS Dünya Üniversite Sıralamaları, Quacquarelli Symonds (QS) tarafından gerçekleştirilen ve çeşitli akademik kriterlere göre yapılan üniversite sıralamalarını içeren bir inisiyatiftir. Bu sıralamalar, dünya genelindeki üniversitelerin performansını değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla kullanılır. QS, dünya çapında tanınan ve saygın bir sıralama kuruluşu olarak kabul edilmektedir.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.