Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İşveren İlgi Endeksine Göre Hangi Üniversite ve Bölüm Daha Avantajlı?

İşveren İlgi Endeksine Göre Hangi Üniversite ve Bölüm Daha Avantajlı?

Kariyer.net işveren ilgi endeksi her yıl güncelleniyor. Akademik profesyonellerin ölçümlemesine göre hangi üniversite ve bölüm ön plana çıkıyor, inceledik.

YKS 2024 4674 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İşveren İlgi Endeksi Nedir?

İşveren ilgi endeksi, Kariyer.net platformunda son 10 yıl boyunca yeni çalışanlar arayan 486 bin işveren kullanıcının 200 milyon hareketini analiz ederek oluşturulan bir ölçüttür. Bu çalışma kapsamında, işverenlerin hareketlerini adayların özgeçmiş bilgileriyle eşleştirerek anlamlandırmaya çalışılmıştır. Mezunların üniversiteyi bitirdikten sonraki ilk 2 yıl içinde işe girme hızlarını ve işverenlerin hangi üniversite veya bölüm mezunlarına daha fazla ilgi gösterdiklerini belirlemeye çalışan işveren ilgi endeksi, üniversite adaylarına kılavuz olmaktadır.

Bu makaleyi okuduktan sonra şirketler hangi üniversite mezunlarını tercih ediyor, en çok iş bulan mühendislikler veya mezunları en hızlı iş bulan üniversiteler sorularına cevap bulmuş olacaksınız.

Şirketler Hangi Üniversite Mezunlarını Tercih Ediyor?

Şirketler veya işverenler sizin mezun olduğunuz üniversiteyi bir kıstas olarak kullanabilirler. Bundan dolayı da tercih edeceğiniz üniversite oldukça önem kazanıyor. İşte, şirketlerin işe alımda en çok tercih ettiği üniversiteler..

Yukarıdaki tablo işverenlerin buradaki üniversitelere daha çok ilgi gösterdiği verisini öne çıkarıyor. Ancak sizin hayalleriniz, şehir seçiminiz ve meslek seçiminizi etkileyen birçok faktör olduğunu biliyoruz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Tüm bölümleri ve meslekleri inceleyin!

İncele

Mezunlarının En Çok İş Bulduğu Üniversite Bölümleri

Kariyer.net İşveren bölüm endeksine göre işverenlerin, mezunlarına en çok ilgi gösterdikleri üniversite bölümleri aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki tabloda işverenlerin en çok ilgi gösterdiği üniversite bölümleri verilmiştir. Yandaki bağlantıya tıklayarak tüm bölümler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Üniversite ve Bölüm Endeksi

Kariyer.net İşveren üniversite bölüm endeksine göre işverenlerin, mezunlarına en çok ilgi gösterdikleri üniversite ve bölümleri aşağıdaki gibidir.

En çok iş bulan mühendislikler yukarıdaki gibidir. Mühendislik taban puanlarını incelemek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Araştırma Raporu

Seçkin kurumların araştırmalarını sizler için rapor haline getirdik. Hemen İndirin!

İndir (PDF)

Üniversite Bölüm Karşılaştırma

Ünversiteni Tanıt İçerisinde yer alan üniversite karşılaştırma ve bölüm karşılaştırma robotlarını kullanarak üniversitelerin dünyadaki ve Türkiye'deki sıralamaları, bölümlerin başarı sıralamalarının analizleri ve kontenjanları gibi bilgileri analiz edebilirsiniz.

Türkiye'deki en iyi üniversiteler raporumuzu da incelemeyi unutmayın!

Tercih Robotunu Kullanın

Üniversite Karşılaştırma

Üniversite karşılaştırma robotu, Urap üniversite derecelendirme kuruluşunun, dünyaca ünlü QS derecelendirme kuruluşunun ve Uniar'ın verilerini görebileceğiniz bir robottur. Üniversite seçerek, o üniversitenin Türkiye'de kaçıncı sırada olduğunu, öğrenci dostu şehir sıralamasını ve daha fazla bilgiyi edinebilirsiniz.

Üniversite Karşılaştırma Robotunu Kullanın

Üniversite Tercihleri için Yararlı Bağlantılar

Üniversite tercihleri için yararlanabilecceğiniz yararlı bağlantıları sizler için listeledik.

Hangi üniversiteler, işverenlerin daha fazla ilgisini çekiyor?

Galatasaray, Sabancı ve Koç Üniversitesi, işverenlerin daha fazla ilgi gösterdiği üniversiteler arasında yer alıyor.

Hangi bölümler, işverenlerin en çok tercih ettiği bölümler arasında yer alıyor?

Matematik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği ve İşletme (Almanca), işverenlerin en çok tercih ettiği bölümler arasında yer alıyor.

İşveren İlgi Endeksi, üniversite ve bölüm tercihlerimizi nasıl etkileyebilir?

İşveren İlgi Endeksi, mezunların işe girme hızlarını ve hangi üniversite veya bölüm mezunlarına daha fazla ilgi gösterildiğini belirlediği için üniversite ve bölüm tercihlerinde önemli bir faktör olabilir. İşverenlerin ilgi gösterdiği üniversite ve bölümlere yönelmek, iş bulma şansını artırabilir.

Kaynak: Kariyer.net

İçeriği Paylaş