Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü nedir, Uçuş Harekat Yöneticiliği iş olanakları nelerdir, Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 756 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü nedir?

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü, havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde, özel uçuş şirketlerinde veya havaalanlarında çalışacak olan kişilerin eğitildiği bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler uçuş planlama, uçuş güvenliği, hava trafik yönetimi, meteoroloji, navigasyon, havacılık yasaları ve düzenlemeleri gibi konuları öğrenirler.

Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunu ne iş yapar?

Uçuş Harekat Yöneticiliği mezunları, havayolu şirketlerinde uçuş planlama, uçuş yönetimi, uçuş emniyeti, hava trafik yönetimi gibi alanlarda iş bulabilirler. Ayrıca, özel uçuş şirketleri, charter şirketleri, havaalanları ve havacılık firmaları gibi kurumlarda da çalışma imkanı bulunmaktadır. Mezunlar ayrıca sivil havacılık otoritelerinde, hava trafik kontrol merkezlerinde, havacılık danışmanlık firmalarında, kargo taşımacılığı şirketlerinde, havacılık ekipmanı ve parça üreticilerinde de iş bulabilirler.

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uçuş Harekat Yöneticiliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü dersleri nelerdir?

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Uçuş Harekatı Yönetimi
  • Hava Trafik Yönetimi
  • Uçuş Planlama ve Takibi
  • Hava Hukuku
  • Uçuş Emniyeti
  • Havaalanı İşletmeleri ve Hizmetleri
  • Uçak Malzemeleri ve İmalatı
  • Aerodinamik
  • Uçak Sistemleri
  • Uçuş Simülasyonu

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş