Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Süt Ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Süt Ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü nedir, Süt ve Besi Hayvancılığı iş olanakları nelerdir, Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 699 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü nedir?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü, süt ve et üretiminde kullanılan hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi, yönetimi, hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgili bilgi ve becerilerin kazandırıldığı bir lisans programıdır. Bölümde hayvanların verimliliğini artırmak, sağlık sorunlarını çözmek, süt ve et kalitesini iyileştirmek, hayvan refahı konuları ile ilgili çalışmalar yapmak gibi konular ele alınır.

Süt ve Besi Hayvancılığı mezunu ne iş yapar?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü mezunları, tarım sektöründe çalışabilecekleri gibi gıda endüstrisi, ilaç sanayii, hayvancılık sektörü, kamu kurumları ve araştırma merkezlerinde de iş bulabilirler. Mezunlar genellikle, veteriner hekimi, süt ve et işletmesi yöneticisi, hayvan besleme uzmanı, hayvan sağlığı uzmanı, pazarlama müdürü, akademisyen ve araştırmacı gibi mesleklerde çalışırlar.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Süt ve Besi Hayvancılığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü dersleri nelerdir?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Süt Mikrobiyolojisi
  • Süt Endüstrisi
  • Süt İşleme Teknolojisi
  • Süt ve Süt Ürünleri Kimyası
  • Süt Analizi
  • Besi Hayvanları Beslenmesi
  • Besi Hayvanları Hastalıkları
  • Besi Hayvancılığı Yönetimi
  • Besi Hayvancılığında Genetik
  • Besi Hayvancılığında Doğum ve Laktasyon Yönetimi

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş