Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? Turizm Rehberliği İş Olanakları Nelerdir?

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? Turizm Rehberliği İş Olanakları Nelerdir?

Turizm Rehberliği bölümü nedir, Turizm Rehberliği iş olanakları nelerdir, Turizm Rehberliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 774 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Turizm Rehberliği bölümü nedir?

Turizm Rehberliği bölümü, turistik tesislerde, müzelerde, kültürel ve tarihi mekanlarda rehberlik hizmeti vermek üzere eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, turizm sektörü, turizm tarihi, turizm coğrafyası, turizm pazarlama stratejileri, turizm etiği, turizm hukuku, turizm iletişimi, turizm psikolojisi, turizm endüstrisi ve turizm ürünleri gibi dersler alırlar. Ayrıca, birçok turistik mekanın tanınması ve ziyaret edilmesi için pratik eğitim yaparlar.

Turizm Rehberliği mezunu ne iş yapar?

Turizm Rehberliği mezunları turizm sektöründe çalışabilirler. Özellikle turizm şirketleri, tur operatörleri, müzeler, turistik yerler, oteller ve seyahat acentelerinde iş bulma imkanları vardır. Turizm sektöründe çalışanlar turizm rehberlerine ihtiyaç duyduklarından, turizm rehberliği mezunları iş bulma şansı yüksektir. Ayrıca, özel turizm rehberliği şirketleri de mevcuttur ve turizm rehberliği mezunları bu şirketlerde de çalışabilirler.

Turizm Rehberliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Turizm Rehberliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Turizm Rehberliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Turizm Rehberliği bölümü dersleri nelerdir?

Turizm Rehberliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Turizm Rehberliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Turizm Rehberliği Teknikleri
  • Turizmde Kültürel Miras ve Turizm
  • Yabancı Dil
  • Turizm Coğrafyası ve Tarihi
  • Turizm İşletmeleri
  • Turizmde Etkinlik ve Proje Yönetimi
  • Turizm Pazarlaması ve Satış Teknikleri
  • Turizm Hukuku ve Mevzuatı
  • Turizmde İletişim Teknikleri
  • Turizmde Gezi Yönetimi ve Planlama

Turizm Rehberliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Turizm Rehberliği bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş