Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tohumculuk Teknolojisi bölümü nedir, Tohumculuk Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Tohumculuk Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 574 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tohumculuk Teknolojisi bölümü nedir?

Tohumculuk Teknolojisi, bitki üretiminde kullanılan tohumların geliştirilmesi, üretilmesi, işlenmesi ve depolanması gibi konuları kapsayan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, bitkisel genetik, bitki fizyolojisi, tohum üretimi, depolama ve işleme teknikleri, bitki hastalıkları ve zararlıları, tohum kalitesi ve testleri gibi konularda eğitim alırlar.

Tohumculuk Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Tohumculuk Teknolojisi bölümü mezunları, tarım sektöründe farklı alanlarda iş imkanları bulabilirler. Tohumculuk sektörü, gelişen teknoloji ve artan nüfus nedeniyle hızla büyümekte ve nitelikli işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Mezunlar, tohum üretimi ve işleme yapan şirketlerde, tohum test laboratuvarlarında, tohum kalitesi kontrol birimlerinde, tohum araştırma merkezlerinde, tarım danışmanlık firmalarında, tarımsal araştırma enstitülerinde, üniversitelerde akademik pozisyonlarda veya özel sektördeki tarımsal projelerde çalışma imkanlarına sahip olabilirler.

Tohumculuk Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tohumculuk Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tohumculuk Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tohumculuk Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Tohumculuk Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tohumculuk Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tohum Üretimi ve Islahı
  • Tohum Biyoteknolojisi
  • Tohum Fizyolojisi
  • Tohum Kalitesi Değerlendirme
  • Tohum Hastalıkları ve Zararlıları
  • Bitki Genetik Kaynakları ve Tohumculuk
  • Tohum Muhafazası ve Depolama
  • Tohum Pazarlama ve Ticareti
  • Tohumculukta Yeni Teknolojiler
  • Tohumculukta Sertifikasyon Sistemi

Tohumculuk Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tohumculuk Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş