Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uzay Bilimleri Ve Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uzay Bilimleri Ve Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü nedir, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 609 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü nedir?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü, öğrencilere uzay ve uzay teknolojileri alanında temel bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlayan bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, uzay bilimleri, uzay araştırmaları, astrofizik, uzay teknolojileri, füzyon teknolojisi gibi konular hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, uzayda yapılan araştırmalar, uzayda keşif ve keşif teknolojileri, uydu teknolojileri gibi konular da ele alınır.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümünden mezun olanlar, genellikle uzay araştırmaları, uydu teknolojileri, havacılık ve uzay sanayi gibi sektörlerde iş bulma olasılığı yüksektir. Bunun yanı sıra, uzay ajansları, uzay merkezleri, araştırma merkezleri, üniversiteler ve savunma sanayi gibi kurumlarda da çalışma imkanları mevcuttur. Mezunlar, uzay mühendisi, uzay araştırmacısı, uydu sistemleri tasarımcısı, uzay uçuş kontrol uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Astrodinamik ve Uçuş Mekaniği
  • Uzay Araçları Tasarımı ve Uzay Sistemleri Mühendisliği
  • Uzay Mühendisliği Malzemeleri
  • Uzay Veri Bilimi
  • Güneş Enerjisi ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Uygulamaları
  • Yer ve Uzay Gözlem Uygulamaları
  • Uzay Biyolojisi ve İnsan Uzay Uçuşları
  • Uzay Çevresi ve Kirliliği
  • Uzay Hukuku ve Uzay Politikaları
  • Uzay Araştırmaları için Özel Projeler ve Laboratuvar Çalışmaları

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş