Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tekstil Ve Moda Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Ve Moda Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü nedir, Tekstil ve Moda Tasarımı iş olanakları nelerdir, Tekstil ve Moda Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 195 0 3 ay önce 3 ay önce

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü nedir?

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, moda ve tekstil sektöründe ihtiyaç duyulan tasarım, üretim ve pazarlama becerileri ile ilgili teorik ve pratik bilgileri öğretir. Öğrenciler, dikiş, kalıp çıkarma, kumaş seçimi, renk teorisi, tasarım teknikleri, koleksiyon hazırlama gibi konuları öğrenerek moda dünyasında yerlerini alırlar.

Tekstil ve Moda Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, moda ve tekstil sektöründe iş fırsatlarına sahip olabilirler. Giyim, aksesuar, ayakkabı, ev tekstili, iç giyim, spor giyim gibi alanlarda tasarımcı, stilist, üretim yöneticisi, koleksiyon sorumlusu, modellist, satın alma uzmanı, pazarlama uzmanı, reklamcı gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, özel moda tasarım ofisleri, tasarım stüdyoları, moda evleri, tekstil üreticileri, perakende şirketleri, moda ve trend araştırma firmaları, moda basını ve yayınları gibi sektördeki farklı alanlarda da iş imkanları mevcuttur.

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tekstil ve Moda Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tasarım Prensipleri ve Elemanları
  • Tasarım Geometrisi
  • Tasarım Yöntemleri
  • Moda Tarihi ve Trend Analizi
  • Moda Tasarımında Renk
  • Moda Tasarımında Kumaş ve Aksesuar
  • Moda Ürünü Tasarımı ve Geliştirme
  • Moda İletişimi ve Pazarlama
  • Moda Tasarımında Dijital Uygulamalar
  • Sürdürülebilir Moda Tasarımı

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.