Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tekstil Ve Halı Makineleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Ve Halı Makineleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü nedir, Tekstil ve Halı Makineleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 662 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü nedir?

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü, tekstil ürünleri ve halı üretiminde kullanılan makine ve ekipmanların tasarımı, imalatı, kurulumu, bakımı ve onarımı konularını kapsayan bir ön lisans programıdır.

Tekstil ve Halı Makineleri mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, tekstil ve halı sektöründe, tasarım, üretim, kalite kontrol, bakım-onarım, kurulum, teknik destek, satış, pazarlama ve satın alma gibi farklı alanlarda iş bulabilirler. Mezunlar ayrıca, halı ve tekstil üretimi için özel makine ve ekipmanlar tasarlayabilir, imal edebilir ve montajını gerçekleştirebilirler. Ayrıca, üretim maliyetlerini düşürmek, üretim verimliliğini artırmak ve yeni ürünler geliştirmek için makine ve ekipmanların modernizasyonu konularında da çalışabilirler.

Tekstil ve Halı Makineleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tekstil ve Halı Makineleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tekstil ve Halı Makineleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü dersleri nelerdir?

Tekstil ve Halı Makineleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tekstil ve Halı Makineleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tekstil Makine Elemanları
  • Tekstil Makinelerinin Tasarımı
  • Tekstil İplikçiliği ve İplik Hazırlama
  • Tekstil Örme Makineleri
  • Tekstil Dokuma Makineleri
  • Tekstil Boyama ve Baskı Makineleri
  • Tekstil Finiş Makineleri
  • Tekstil Atık Yönetimi
  • Tekstil Üretim Yönetimi
  • Tekstil ve Halı Kalite Kontrolü

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş