Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir? Tekstil Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir? Tekstil Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Teknolojisi bölümü nedir, Tekstil Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Tekstil Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 768 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tekstil Teknolojisi bölümü nedir?

Tekstil Teknolojisi Bölümü, tekstil ürünleri üretiminde kullanılan teknolojik aletlerin kullanımı, tekstil üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, üretim süreçleri, kalite kontrol ve işletme yönetimi gibi konuları kapsayan bir lisans programıdır.

Tekstil Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Tekstil Teknolojisi mezunları, hazır giyim, ev tekstili, perde ve döşemelik kumaş, endüstriyel tekstil, teknik tekstil ve spor giyim gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Mezunlar, üretim planlama, üretim yönetimi, kalite kontrol, satış, pazarlama, satın alma, tedarik zinciri yönetimi, teknik destek, ürün geliştirme, araştırma-geliştirme ve inovasyon alanlarında görev alabilirler.

Tekstil Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tekstil Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tekstil Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tekstil Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Tekstil Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tekstil Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tekstil Malzemeleri
  • Tekstil Kimyasalları ve Boyaları
  • Trikotaj Teknolojisi
  • Dokuma Teknolojisi
  • Nonwoven Teknolojisi
  • Tasarım ve Uygulamaları
  • Kalite Kontrolü ve Standardizasyon
  • Tekstil Endüstrisinde Yönetim ve Liderlik
  • Üretim Yönetimi
  • Tekstil Endüstrisi ve Çevre

Tekstil Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tekstil Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş