Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tahribatsız Muayene Bölümü Nedir? Tahribatsız Muayene İş Olanakları Nelerdir?

Tahribatsız Muayene Bölümü Nedir? Tahribatsız Muayene İş Olanakları Nelerdir?

Tahribatsız Muayene bölümü nedir, Tahribatsız Muayene iş olanakları nelerdir, Tahribatsız Muayene mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 747 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tahribatsız Muayene bölümü nedir?

Tahribatsız Muayene, malzemelerin, parçaların veya yapıların iç ve dış kusurlarını, hasarlarını veya diğer arızalarını geleneksel yıkıcı test yöntemleri kullanmadan, non-invazif test teknikleri ile değerlendirmeyi amaçlayan bir mühendislik disiplinidir. Bu teknikler, manyetik parçacık testi, ultrasonik test, radyografik test, penetrant testi ve visüel test gibi birçok yöntemi içerir.

Tahribatsız Muayene mezunu ne iş yapar?

Tahribatsız Muayene mühendisleri, imalat, enerji, havacılık, gemi inşaatı, petrokimya, yapısal mühendislik gibi endüstrilerde çalışabilirler. Ayrıca araştırma ve geliştirme, eğitim, kalite kontrol, iş sağlığı ve güvenliği, tasarım ve danışmanlık gibi alanlarda da istihdam edilebilirler. Tahribatsız Muayene, hızlı ve doğru sonuçlar elde etmek için gelişen bir teknolojiye dayanır ve bu nedenle bu alanda çalışacak kişilerin teknolojik yeniliklere ve gelişmelere karşı ilgili olmaları önemlidir.

Tahribatsız Muayene bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tahribatsız Muayene bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tahribatsız Muayene taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tahribatsız Muayene bölümü dersleri nelerdir?

Tahribatsız Muayene bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tahribatsız Muayene bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Malzemelerin Mekaniği
  • Metalurji
  • İşaret İşleme Teknikleri
  • Manyetik Parçacık Muayenesi
  • Ultrasonik Muayene
  • Radyografik Muayene
  • Akustik Emisyon Muayenesi
  • Termal İşlem ve Analiz
  • Optik Muayene
  • Yüzey Analizleri

Tahribatsız Muayene bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tahribatsız Muayene bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş