Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarla Bitkileri Bölümü Nedir? Tarla Bitkileri İş Olanakları Nelerdir?

Tarla Bitkileri Bölümü Nedir? Tarla Bitkileri İş Olanakları Nelerdir?

Tarla Bitkileri bölümü nedir, Tarla Bitkileri iş olanakları nelerdir, Tarla Bitkileri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 679 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarla Bitkileri bölümü nedir?

Tarla Bitkileri Bölümü, tarım sektöründeki tarla bitkilerinin yetiştirilmesi, bakımı ve üretimi ile ilgili konuları ele alan bir lisans programıdır. Bu bölümde, öğrencilere tarla bitkilerinin tohumlama, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi konuları öğretilir. Ayrıca, tarla bitkilerinin biyolojisi, genetik yapısı, ekolojik gereksinimleri ve ekonomik önemi de bu bölümde öğretilir.

Tarla Bitkileri mezunu ne iş yapar?

Tarla Bitkileri Bölümü mezunları, tarım sektöründe pek çok farklı iş imkanı bulabilirler. Tarım sektörü, dünyanın en büyük işgücüne sahip sektörlerinden biridir ve bu nedenle tarla bitkileri mezunlarına birçok farklı iş fırsatı sunar.

Tarla Bitkileri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarla Bitkileri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarla Bitkileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarla Bitkileri bölümü dersleri nelerdir?

Tarla Bitkileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarla Bitkileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki Morfolojisi ve Anatomisi
  • Bitki Biyolojisi
  • Bitki Genetiği ve Islahı
  • Bitki Fizyolojisi
  • Toprak Bilgisi
  • Bitki Besleme ve Gübreleme
  • Zirai Mücadele
  • Bitki Hastalıkları ve Zararlıları
  • Bitki Yetiştirme Teknikleri
  • Bitki Hasat ve Depolama

Tarla Bitkileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarla Bitkileri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş