Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyoteknoloji Bölümü Nedir? Biyoteknoloji İş Olanakları Nelerdir?

Biyoteknoloji Bölümü Nedir? Biyoteknoloji İş Olanakları Nelerdir?

Biyoteknoloji bölümü nedir, Biyoteknoloji iş olanakları nelerdir, Biyoteknoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 995 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyoteknoloji bölümü nedir?

Biyoteknoloji bölümü, biyoloji, kimya, fizik, mühendislik, bilgisayar bilimi gibi birçok farklı bilim dalını bir araya getirerek, yaşayan organizmaların özelliklerini ve fonksiyonlarını anlamak, değiştirmek ve kontrol etmek amacıyla teknolojiler geliştiren bir disiplindir. Biyoteknoloji, tıp, gıda, tarım, çevre, enerji ve diğer birçok endüstri için faydalı uygulamalar sağlayabilir. Biyoteknoloji mühendisleri, yeni ilaçlar ve aşılar geliştirerek hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilirler. Gıda endüstrisi için, biyoteknoloji mühendisleri, daha dayanıklı, verimli ve sağlıklı bitkiler, hayvanlar ve gıdalar üretebilirler. Tarım endüstrisinde, biyoteknoloji mühendisleri, daha yüksek verimli bitkiler, daha dirençli topraklar ve daha iyi tarım yöntemleri geliştirerek tarım faaliyetlerini iyileştirebilirler. Çevre endüstrisinde, biyoteknoloji mühendisleri, atık su arıtma, biyolojik mücadele yöntemleri ve biyolojik yakıtlar gibi çevre dostu uygulamalar geliştirebilirler. Enerji endüstrisinde, biyoteknoloji mühendisleri, biyolojik yakıtlar gibi yenilenebilir enerji kaynakları geliştirerek, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltabilirler.

Biyoteknoloji mezunu ne iş yapar?

Biyoteknoloji mühendisleri, araştırma laboratuvarlarında, ilaç ve gıda endüstrisinde, biyolojik araştırma şirketlerinde, akademik kurumlarda, devlet kurumlarında, klinik araştırma merkezlerinde ve daha birçok alanda iş imkanı bulabilirler. İş olanakları arasında biyoteknoloji araştırmacısı, laboratuvar teknisyeni, mühendis, ürün yöneticisi, araştırma ve geliştirme yöneticisi, kalite kontrol uzmanı, pazarlama yöneticisi, proje yöneticisi gibi pozisyonlar yer alabilir.

Biyoteknoloji bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyoteknoloji bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyoteknoloji taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Selçuk Üniversitesi Biyoteknoloji 40+1 276.67063 377649
Mersin Üniversitesi Biyoteknoloji 30+1 270.33182 405989
Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji 40+1 262.45212 445357
Bartın Üniversitesi Biyoteknoloji 20+1 259.48152 461818
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Biyoteknoloji 30+1 251.33873 512061

2023 Biyoteknoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyoteknoloji bölümü dersleri nelerdir?

Biyoteknoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyoteknoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyoteknolojiye Giriş
  • Biyomatematik
  • Bilgisayar Uygulamaları
  • Hücre Biyolojisi
  • Moleküler Biyofizik
  • Organik Kimya
  • Botanik
  • Biyosınıflandırma
  • Genetik
  • Biyoistatistik

Biyoteknoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyoteknoloji bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş