Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü nedir, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 873 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü nedir?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü, sağlık sektöründe görev yapan hekimlerin, hemşirelerin, sağlık çalışanlarının yaptıkları muayene, tedavi, tetkik ve işlemlerle ilgili tüm bilgilerin düzenlenmesi, saklanması, yönetimi ve işlemlerinin takip edilmesi konusunda bilgi sahibi olan ve bu konularda eğitim alan bir programdır. Bu bölümde öğrencilere tıbbi terminoloji, sağlık hukuku, sağlık sigortaları, tıbbi etik, hasta kabul ve kayıt işlemleri, tıbbi yazışmalar ve raporlamalar, hasta kayıt, arşivleme ve dosyalama teknikleri, tıbbi ofis yönetimi gibi konular öğretilir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunu ne iş yapar?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları, sağlık sektöründe birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Hastaneler, sağlık merkezleri, klinikler, özel doktor muayenehaneleri, sağlık sigortası şirketleri gibi sağlık kuruluşları ile tıbbi cihaz, ilaç ve malzeme firmalarında çalışabilirler. Mezunlar, tıbbi belgelerin düzenlenmesi, raporlanması, kaydedilmesi, arşivlenmesi ve dosyalanması işlerinin yanı sıra, hasta kayıt ve kabul işlemleri, randevu verme, tıbbi yazışmalar ve iletişim işleri, hasta hakları ve hukuki konularda da görev alabilirler. Ayrıca, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik konusunda danışmanlık yaparak da çalışabilirler.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü dersleri nelerdir?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tıbbi Terminoloji
  • Tıbbi Belgeler ve Kayıt Tutma
  • Hastane Yönetimi
  • Hasta Hizmetleri ve İletişim
  • Tıbbi Etik ve Hukuk
  • Veri Tabanı Yönetimi
  • Bilgi ve Belge Yönetimi
  • Bilgisayar Uygulamaları
  • İngilizce
  • Staj

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş