Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tapu Ve Kadastro Bölümü Nedir? Tapu ve Kadastro İş Olanakları Nelerdir?

Tapu Ve Kadastro Bölümü Nedir? Tapu ve Kadastro İş Olanakları Nelerdir?

Tapu ve Kadastro bölümü nedir, Tapu ve Kadastro iş olanakları nelerdir, Tapu ve Kadastro mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 762 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tapu ve Kadastro bölümü nedir?

Tapu ve Kadastro bölümü, taşınmaz malların mülkiyeti ve haklarına ilişkin işlemlerin yürütülmesi, taşınmaz malların özelliklerinin belirlenmesi, kaydedilmesi ve güncellenmesi ile ilgili hizmetleri yürütmek amacıyla oluşturulan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, tapu kadastro işlemleri, taşınmaz mal değerleme, mülkiyet hukuku, coğrafi bilgi sistemleri gibi konularda eğitim alırlar.

Tapu ve Kadastro mezunu ne iş yapar?

Tapu ve Kadastro bölümü mezunları genellikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Belediyeler, özel sektörde tapu kadastro işleri yürüten firmalar, özellikle gayrimenkul sektöründe danışmanlık hizmeti veren şirketler, bankalar ve sigorta şirketleri gibi kurumlarda iş bulabilmektedirler. Ayrıca serbest olarak da çalışma imkanları mevcuttur.

Tapu ve Kadastro bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tapu ve Kadastro bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tapu ve Kadastro bölümü dersleri nelerdir?

Tapu ve Kadastro bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tapu ve Kadastro bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tapu Mevzuatı
  • Kadastro Mevzuatı
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri
  • Yer Bilimleri
  • Mühendislik Matematiği
  • Ölçme Tekniği
  • Mülkiyet Hukuku
  • Tapu Sicil ve Arşiv İşleri
  • Kadastro Uygulamaları
  • Taşınmaz Değerleme

Tapu ve Kadastro bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tapu ve Kadastro bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş