Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mantarcılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mantarcılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mantarcılık bölümü nedir, Mantarcılık iş olanakları nelerdir, Mantarcılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 766 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Mantarcılık bölümü nedir?

Mantarcılık bölümü, mantar üretimi ve yetiştirilmesi konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, mantar türlerinin özellikleri, yetiştirme teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat ve depolama yöntemleri gibi konular hakkında ayrıntılı bir eğitim alırlar.

Mantarcılık mezunu ne iş yapar?

Mantarcılık mezunları, özel sektörde veya kamu sektöründe birçok farklı iş fırsatına sahip olabilirler. Özellikle, mantar üretimi ve işleme tesislerinde, gıda işletmelerinde, tarım sektöründe, çevre ve biyoteknoloji şirketlerinde, tarım danışmanlık firmalarında ve üniversitelerde araştırmacı olarak çalışabilirler. Ayrıca, özel işletmelerde veya kendi işletmelerini kurarak, mantar üretim ve pazarlama işleri yapabilirler. Mantar üretimi, son yıllarda dünya genelinde popüler bir sektör haline gelmiştir ve bu nedenle, mantarcılık mezunlarına olan talep artmaktadır. Bu nedenle, mantarcılık bölümü mezunları, işsizlik oranı düşük olan bir sektörde çalışma fırsatına sahiptirler.

Mantarcılık bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mantarcılık bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mantarcılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mantarcılık bölümü dersleri nelerdir?

Mantarcılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mantarcılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mantar Biyolojisi ve Taksonomisi
  • Mantar Ekolojisi ve Habitatları
  • Mantar Hastalıkları ve Zararlıları
  • Mantar Kültür Tekniği
  • Mantar Üretimi ve İşleme Teknolojisi
  • Mantarlarla Beslenme ve Diyetetik
  • Mantarların Kullanım Alanları ve Ürünleri
  • Mantarların Pazarlanması ve Ticareti
  • Mantarların Mikolojik Özellikleri
  • Mantarların Moleküler Biyolojisi ve Genetikleri

Mantarcılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mantarcılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş