Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Marina Ve Yat İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Marina Ve Yat İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü nedir, Marina ve Yat İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 699 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü nedir?

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü, deniz turizmi sektöründe hizmet veren marina, yat limanları ve yat işletmelerinin yönetimi, işletmeciliği ve turizm faaliyetleri ile ilgili eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, denizcilik hukuku, yat tasarımı, yat işletmeciliği, marina yönetimi, deniz turizmi pazarlaması gibi konularda teorik ve pratik eğitimler alırlar.

Marina ve Yat İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü mezunları, özel sektörde ve kamu sektöründe çeşitli iş fırsatlarına sahiptir. Yat işletmelerinde, marinalarda, turizm sektöründe, denizcilik sektöründe, gemi acentelerinde, deniz turizmi danışmanlık firmalarında çalışabilirler. Mezunlar ayrıca kendi yat işletmelerini açarak, işletme sahibi olabilirler. Marina ve yat işletmeleri, son yıllarda popüler bir turizm faaliyeti haline gelmiştir ve bu nedenle, sektörde istihdam olanakları artmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin deniz turizmi potansiyeli de oldukça yüksektir ve bu nedenle, Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü mezunları, ülkemizde de iş bulma fırsatına sahiptirler.

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Marina ve Yat İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Marina ve Yat İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Denizcilik İşletmelerinde Yönetim ve Organizasyon
  • Denizcilik Hukuku
  • Denizcilik İşletmelerinde Pazarlama
  • Deniz Taşımacılığı ve Lojistiği
  • Denizcilik İşletmelerinde Finansal Yönetim
  • Deniz İşletmeleri İşletmeciliği ve Yönetimi
  • Marine Turizmi
  • Denizcilik İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Denizcilik İşletmelerinde Kalite Yönetimi ve Standardizasyon
  • Denizcilik İşletmelerinde Stratejik Yönetim

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Marina ve Yat İşletmeciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş