Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Spor Yönetimi Bölümü Nedir? Spor Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Spor Yönetimi Bölümü Nedir? Spor Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Spor Yönetimi bölümü nedir, Spor Yönetimi iş olanakları nelerdir, Spor Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 994 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Spor Yönetimi bölümü nedir?

Spor Yönetimi, spor faaliyetleri ve organizasyonları için gerekli yönetim becerilerinin öğretildiği bir ön lisans programıdır. Öğrenciler, spor endüstrisi ile ilgili konularda bilgi ve beceriler kazanırken, aynı zamanda liderlik, iletişim, organizasyon, pazarlama ve finansal yönetim gibi konularda da uzmanlaşırlar.

Spor Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Spor Yönetimi mezunları, spor kulüpleri, organizasyonları, federasyonları ve diğer spor organizasyonları gibi birçok farklı kurumda iş bulabilirler. İş olanakları arasında spor takımı yöneticisi, spor organizasyonu yöneticisi, spor tesis yöneticisi, spor pazarlama yöneticisi, spor yazarı veya editörü, spor etkinlik yöneticisi, spor etkinlik organizatörü, spor tesislerinin işletme müdürü gibi pozisyonlar yer alabilir. Ayrıca, spor eğitim merkezlerinde ve kolejlerde spor eğitimi alanında öğretmenlik yapmak da mümkündür.

Spor Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Spor Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Spor Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Spor Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Spor Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Spor Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Spor Yönetimine Giriş
  • Spor ve İşletme
  • Spor Hukuku ve Etik
  • Spor Pazarlama
  • Spor Finansı
  • Spor Yönetimi Bilgi Sistemleri
  • Spor Etkinlikleri Planlama ve Yönetimi
  • Spor Tesis Yönetimi
  • Spor Medyası ve İletişim
  • Spor Psikolojisi ve Liderlik

Spor Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Spor Yönetimi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş