Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eskişehir'de Öğrenci Olmak İçin 7 Harika Neden

Eskişehir'de Öğrenci Olmak İçin 7 Harika Neden

Öğrenci şehri denildiğinde ilk akla gelen şehirdir Eskişehir. Eskişehir’de öğrenci olmak, üniversite hayatını doyasıya yaşamak ister misin?

Şehirler GOOGLE Abone Ol 13168 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Bugün sizlere, adını duyduğumuz anda içimizde bir gülümseme ve nostalji yaratan bir şehirden bahsetmek istiyorum: Eskişehir. Adeta bir öğrenci cenneti olan bu şehirde geçirdiğim günleri sizinle paylaşmak, bu kucak dolusu anılara birlikte yolculuk yapmak istiyorum.

Eskişehir, sadece bir öğrenci şehri olmanın çok ötesinde bir atmosfere sahip. Ben de bir zamanlar, öğrencilik yıllarımda bu sokaklarda, parklarda, kafelerde dolaşan biriydim. İlk adımımı attığım andan itibaren, sıcacık insanları, renkli gece hayatı ve kültürel zenginlikleriyle beni büyülemeyi başardı.

1. Öğrencilerle dolu büyük bir şehir

Eskişehir öğrenci dostu şehirler sıralamasında yıllardır birinci sırada yer alıyor. Üniversite tercihlerinde öğrencilerin Eskişehir’i tercih etmesinin sebebi ise öğrencilerle dolu sıcak ve samimi bir şehir olması. Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinden ayrılarak kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesi ile kaliteli eğitimin tam da adresi aslında. Köklü eğitim kurumları olmalarının yanı sıra, yurtdışı eğitim olanakları ve oldukça aktif öğrenci kulüpleri de bu üniversitelerin en büyük avantajlarından bazıları. Üniversite kampüslerinin şehir merkezinde olması ve kampüs çevresindeki yoğun konaklama imkanları da büyük birer artı!

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

2. Şehrin yaşam tarzı tam size göre

Eskişehir’e öğrenci olarak gelip, burada kalan kişi sayısı oldukça fazla seviyede. Çünkü bir şehirde olması gereken en önemli şey huzur. Eskişehir’de yaşayan insanlar mutlu ve huzurlular. Hafta sonları kafalarını dinleyebilecekleri Kanlı Kavak Parkı, deniz kıyısında hissedecekleri Kent Park, canlı müziğe doyacakları barlar sokağı ve şehrin her yerinde bulunan bisiklet yolları ile spor yapabilecekleri birçok alan mevcut. Yeşili seviyorsanız bu şehir tam size göre. Bizce Eskişehir’de öğrenci olmak istememeniz için hiçbir sebep yok. Bu arada Eskişehirspor’un maçlarına gidip o mükemmel taraftar grubunun yanında slogan atmayı da ihmal etmeyin.

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

3. Bağlar’ın dili olsa da konuşsa

Öğrenciler genelde Anadolu Üniversitesi yakınında bulunan bağlarda konaklıyorlar. Buranın en büyük ve kalabalık caddesinin adı da Üniversite Caddesi. Bu caddede öğrencilerin vakit geçirebileceği bir sürü kafe mevcut. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyan öğrencilerin birçoğu da burayı tercih ediyor. Eğer Esogü’deki öğrenciler, sakin bir mahalle istiyorsanız Büyükdere Mahallesini öneriyoruz. Eskişehir’in en büyük avantajlarından biri ulaşımın iyi planlanması. Tramvay ile bu bahsettiğimiz yerler arası mesafe maximum 20 dakika oluyor. Bu da Türkiye’deki en iyi öğrenci şehri olmasında bir etken olarak doğuyor.

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

4. Öğrenci dostu bir şehir

Bir öğrenci için en önemli konulardan bir tanesi, elbette para. Şehir dışında üniversite okumak isteyenler ise, eğitim masraflarının yanı sıra, yaşamsal ihtiyaçlara yönelik bir bütçe planlaması da yapmak zorunda kalıyor. Eskişehir’de öğrenci olmak, bu açıdan da oldukça avantajlı. Kira fiyatları öğrenciler için çok uygun. Şehirde ikinci el olarak alabileceğiniz birçok spot dükkanı da mevcut. Aynı zamanda çok ucuza yiyebileceğiniz çok sayıda tantuniciye de rastlayacaksınız. Hatta Mersin’den daha çok tantunici olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Anadolu Üniversitesinin yemekhanesindeki fiyatları görünce şaşıracasınız. Kilonuza dikkat etmeyi öneriyoruz. Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi 24 saat açık ve geceleri öğrencilere çorba servisi yapıldığını biliyor muydunuz?

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

5. Kültür şokuna uğrayacaksınız

Eskişehir’de öğrenci olmak, artılarının çok fazla olması demek. Porsuk çayının kenarındaki Adalar bölgesinde sokak müziğini yaşayabilir, çimlerde arkadaşlarınızla çekirdek çitleyebilir, hatta gondol turu bile yapabilirsiniz. Odunpazarı evlerinin rengarenk sokaklarında turlayabilir, Odunpazarı Modern Müzesini gezebilirsiniz. Odunpazarı’nda bulunan ve birçok turistin merak ettiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesine de uğramayı ihmal etmeyin. Atatürk Bulvarındaki Mazlumlar Muhallebicisinde sütlü tatlı yiyip, Kent Park’ta çiböreğin tadına bakabilirsiniz. Eskişehir’in ünlü Balaban Kebabını yedikten sonra Haller Gençler merkezinin güzel ortamında Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tülomsaş Müzesi’nde Devrim arabalarına dokunabilir, Sazova Parkının devasa görüntüsü önünde fotoğraflar çekinebilirsiniz. Bu arada cam işleme tekniklerini görebileceğiniz Çağdaş Cam Müzesini ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

6. Staj olanakları oldukça yüksek

Eskişehir hem konumu itibariyle hem de ulaşım yönünden belki de en avantajlı şehir. Hızlı Tren ile bir saatte Ankara’ya, üç buçuk saatte İstanbul’a gidebilirsiniz. Şehrin konumu itibari ile de sanayisi oldukça gelişmiş. Başta havacılık, gıda ve seramik sanayii olmak üzere Organize Sanayi Bölgesi oldukça geniş bir şehir. Bu alanda öğrenci kulüplerinin aktifliği de göze vuruyor. Üniversite kulüpleri ile Sanayi kuruluşları arasında çok güçlü bir bağ bulunuyor. Mutlaka her hafta, şirket çalışanlarının katıldığı söyleşiler veya konferanslara katılmanız sizlerin kariyer yolu tercihinde büyük avantaj elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

7. Kartopu oynarken soğuk havayı unutacaksınız

Eskişehir’de hava kışları soğuk yazarı sıcak ve kurak geçer. Soğuk dediğimize bakmayın. Kar yağdığında o kadar güzel bir şehir haline geliyor ki evde duramayacaksınız. Üstelik Es Park’ın önünde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi arasında kartopu savaşları bile yapılıyor. Düşünsenize üniversiteler arası kartopu savaşının eğlencesini. Eeee öğrenci dostu şehirler sıralamasında sürekli liderliği almak öyle kolay olmuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Eskişehir'de üniversite okumak nasıl?

Eskişehir, sadece derslerinizi alıp sınavlara girmeniz için bir yer değil. Burada öğrenci olmak, bir topluluğun içinde kendinizi bulmak demek. Kampüsler, sadece derslikler değil, aynı zamanda arkadaşlıkların, dostlukların yeşerdiği yerler. Hocalar sadece öğretmenler değil, aynı zamanda rehberler, yardımcı eller. Eskişehir, sana bilgi değil, deneyim sunuyor.

Eskişehir, neden öğrenci şehri?

İlk adımını attığın andan itibaren, Eskişehir sıcakkanlı insanları, renkli sokakları ve kucaklayıcı atmosferiyle seni sarhoş ediyor. Burada, her sokağın bir hikayesi var. Kimi zaman Porsuk Çayı'nın kıyısında yürüyüşe çıkarken, kimi zaman kafelerde, kimi zaman da festivallerde buluyorsun kendini. Şehirdeki her detay, bir öğrencinin hayatını renklendiriyor.

Eskişehir, aynı zamanda özgürlüğün ve bağımsızlığın şehri. İlk defa evden ayrı yaşamanın getirdiği özgürlük duygusu, bu şehirde bir başka hissediliyor. Bir öğrenci olarak, kararlar senin, yaşam tarzın senin. Kendini keşfetmek ve geliştirmek için geniş bir alan sunuyor.

Eskişehir'de okumanın dezavantajları nelerdir?

Biz bu sorunun cevabı için baya düşündük. Ama üzgünüz ki bulamadık. Eskişehir'de okumanın dezanatajı malesef yok:)

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

Bu güzel öğrenci şehrini biz anlatmaya doyamadık. Üniversite tercihlerinde listenizi düzenlerken Eskişehir’i ihmal etmeyin.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.