Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden

Çanakkale’de öğrenci olmak, tarihin kokusunu iliklerinize kadar hissetmek, öğrencilerle dolu çağdaş bir kentte özgürce yaşamak ve kordonda yürümek demek.

Şehirler 13566 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Kısacası gerektiği zaman huzurlu, gerektiği zaman eğlenceli ve gerektiği zaman rüzgarlı olabilen bir öğrenci şehrinden bahsedeceğiz.

1. Küçük bir şehir büyük bir üniversite

Çanakkale’nin gün geçtikçe artan bir nüfusu var ancak büyük şehir kadar değil. Merak etmeyin Çanakkaleliler ve öğrenciler bu durumdan çok memnun. Üniar araştırma verilerine göre Öğrenci dostu şehirler sıralamasında dördüncü sıralamada bulunan Çanakkale, insanı olsun esnafı olsun kendini hep öğrenciye endekslemiş bir şehir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’de böyle bir şehirde olduğu için giderek artan öğrenci popülasyonuna uğruyor.

Şehrin Merkezinde iki kampüsü bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin en büyük kampüsü, şehrin tepesindeki Terzioğlu Yerleşkesi öğrenci yoğunluğunun en çok olduğu kampüs olarak biliniyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin kütüphanesinden bahsetmeden geçmeyelim. Mükemmel bir mimariye sahip bu kütüphanenin manzarasına hayran kalacaksınız.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


2. Gelin biraz da şehrin yaşamından bahsedelim

Çanakkale’de öğrenci olmak, herkesin istediği ancak sınırlı sayıda kişinin elde ettiği bir şey. Öğrenciler genel olarak üniversiteye yakın yerleşim yerlerinde veya merkezde yaşamlarını sürdürüyorlar. Merkez diyoruz çünkü Terzioğlu kampüsü şehrin bir tık uzağında. Ancak hiç dert etmenize gerek yok çünkü bu şehirde her yer birbirine çok yakın olduğu için ulaşım problemi yaşamayacaksınız. Şehri dört bucak gezmek istersiniz Ç3 minibüs hattını kullanın☹. Ev kiraları genel olarak 2 veya 3 öğrenci ile kalınırsa ekonomik oluyor ancak tercih edeceğiniz birçok farklı yurt seçeneğiniz de olacak.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


3. Öğrenciler nerelere gider?

İşte bu noktada çok şanslısınız. Çünkü Çanakkale’de gezebileceğiniz birçok alternatif mevcut. Mesela arkadaşlarla batak mı atmak istediniz; gideceğiniz yer deniz manzaralı Şakir’in Yeri’dir. Çanakkale Belediyesinin sunduğu güzel hizmetlerden biri de elektrikli scooter veya bisikletleri çok ucuza kiralayabiliyor ve kordonda turlayabiliyorsunuz. Damla sakızlı Türk kahvesi mi içmek istediniz; o zaman sizi Tarihi Yalı Hanı Kahvesine davet edelim. Muhtemelen buradaki samimiyeti ve sıcaklığı hiçbir yerde görmemişsinizdir.

Terzioğlu kampüsünün manzarasına hayran kalacaksınız. Ege sahillerinin en önemli özelliklerinde biri de kumsal da ateş yakmak; yeni kordonun sakinliğinde arkadaşlarınızla ateş yakıp kamp sandalyelerinizde chilleyebilirsiniz. Bu arada eğer gün batımlarını seviyorsanız sadece Türkiye’nin değil Dünyanın en güzel gün batımını izlemeye hazırlıklı olun!

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


4. Müze mi gezmek istediniz?

Çanakkale’de öğrenci olmak deyince akla ilk gelen şey bu şehrin müzelerini gezmek olur belki de. Homeros’un İlyada destanı ile tarihe geçmiş Troya’yı mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca burada bulunan Troia Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Ülkemizin en modern müzelerinden biri olan Troia Müzesi’nde lahitler, sikkeler, çömlekler ve dijital tanıtımlar ile sanal gerçekliğin tarihi deneyimini edinebilirsiniz. Troia Müzesi dışında Seramik Müzesi, Deniz Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Piri Reis Müzesi gibi birçok müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


5. Tatil için başka şehirlere gitmenize gerek yok!

Tatil mi yapmak istiyorsunuz? 60 kilometre çevrenizde sayısızca tatil bölgesi var. Çanakkale’den deniz otobüsüyle 2 saate gidebileceğiniz Bozcaada en popülerlerinden. Bozcaada’nın eşsiz güzellikteki doğal sokaklarında gezebilir, üzüm bağlarında üzüm tadabilirsiniz. Badem kurabiyesinin ve deniz ürünlerinin tadına bakmayı unutmayın! Bozcaada’da ayazma plajının soğuk sularına girebilir, akvaryum koyunun renklerine aşık olabilirsiniz. Aynı zamanda çayır plajında kitesurf bile yapabilirsiniz. Assos plajı, Geyikli sahili, Gökçeada koylarını da unutmamız mümkün değil. İyi tatiller dileriz?.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden6. Biri lezzet mi dedi?

Çanakkale’de öğrenci olmak demek, Çanakkale domatesiyle yapılmış ev yapımı salçaların, koyun ve keçi sütlerinden olgunlaştırılmış gerçek Ezine Peynirinin, en doğal zeytinyağının, tutulduktan hemen sonra yiyebileceğiniz deniz ürünlerinin ve aynı zamanda Türkiye’nin en güzel kekikli otlarıyla beslenen kuzu kokoreçinin dibine düşmek demek. Midyeyi kimi sever kimi sevmez ancak bu güzel öğrenci şehrinde midyeyi tadarsanız bağımlısı olabilirsiniz.

Öğrenci dostu şehir olmak belki de bu tatların ucuz olmasından kaynaklı. Bu arada Çanakkale’ye özgü en çok sevilen tatlılardan biri de taze peynirden yapılan fırınlanmış peynir helvasıdır. Bu şehre gelen turistlerin dönüşte peynir helvası sırasına girip gemiyi kaçırdıklarını biliyor muydunuz?

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


7. Truva filmini izlediniz mi? İzlediyseniz filmden bir sürpriz sizi bekliyor

Çanakkale ile özdeşleşmiş şehrin ortasında ve en güzel yerinde Truva Atı Heykeli göz kamaştırıyor. Çanakkale’de yaşayanların neredeyse her gün gördüğü Truva Atı Heykeli, Brad Pitt ve Orlando Bloom gibi sanatçıların oynadığı 2004 yapımı Troy filminden. Film çekimleri bittikten sonra Çanakkale’ye hediye edilmiş. Aynı zamanda kordonun tam ortasında bulunan Truva Atı Heykeli Çanakkale’de yaşayanların buluşma noktası olarak biliniyor.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


8. En önemlisini en sona bıraktık; Şehitler Abidesi

Çanakkale, Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasındaki en önemli şehir konumunda. Her öğrencinin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu tarihi yer, Gelibolu Yarımadasında Çanakkale Boğazının en ucundaki Morto Koyunda bulunuyor. Hem kara hem deniz savaşlarına tanıklık etmiş bu bölgede tarihin kokusunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. İngilizleri bozguna uğratan Ezineli Yahya Çavuş, 215 kilogramlık top mermilerini taşıyan Seyit Onbaşı ve Atatürk’ün heykellerini görebilir, adeta o anı yaşayabilirsiniz.

Çanakkale’de Öğrenci Olmak İçin 8 Süper Neden


Bu şehirde öğrenci olmak için 8 değil 88 neden bile saysak yetmez. Arkadaşlıkları, doğası, denizi, yemeği, kordonu, insanları, havası, rüzgarı ve nicesi. Bu öğrenci dostu şehir Çanakkale’yi tercih listenize alma vakti gelmiş demektir.


Üniversiteni Tanıt
Yazar: Üniversiteni Tanıt Ekibi
İçeriği Paylaş