Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü nedir, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1080 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü nedir?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü, yangın, doğal afetler ve benzeri acil durumlar karşısında olası riskleri azaltmak, müdahale etmek ve kurtarma çalışmalarını yürütmek için eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere yangın söndürme, acil durumlarda ilk yardım, arama-kurtarma teknikleri, yangın güvenliği, acil durum planlaması ve benzeri konularda eğitim verilir.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunu ne iş yapar?

Sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü mezunları, genellikle yerel yönetimlerin itfaiye teşkilatlarında, sivil savunma birimlerinde veya özel güvenlik şirketlerinde çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları veya özel şirketlerde risk yöneticisi olarak da iş bulabilirler. İş olanakları, özellikle büyük şehirlerde ve sanayi bölgelerinde daha fazla olabilir.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü dersleri nelerdir?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İtfaiyecilik ve Yangın Söndürme Teknikleri
  • Yangın Güvenliği Yönetimi
  • İtfaiye Hidrolikleri ve Pompaları
  • Yangın İncelemesi
  • İtfaiyecilik ve Kurtarma Ekipmanları
  • Sivil Savunma ve Afet Yönetimi
  • İtfaiye Teşkilatı Yönetimi
  • İtfaiye Yangın Güvenliği Planlaması
  • Yangın Güvenliği Eğitimi
  • Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Tehlikelerine Müdahale

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş