Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir? Peyzaj Mimarlığı İş Olanakları Nelerdir?

Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir? Peyzaj Mimarlığı İş Olanakları Nelerdir?

Peyzaj Mimarlığı bölümü nedir, Peyzaj Mimarlığı iş olanakları nelerdir, Peyzaj Mimarlığı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1525 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Peyzaj Mimarlığı bölümü nedir?

Peyzaj mimarlığı bölümü, çevre düzenlemesi, yeşil alanların tasarımı, peyzaj planlaması ve uygulanması konularında eğitim veren bir bölümdür. Peyzaj mimarları, doğal ve yapay alanların estetik görünümünü iyileştirir ve insanların yaşam kalitesini artırmak için yeşil alanlar tasarlarlar.

Peyzaj Mimarlığı mezunu ne iş yapar?

Peyzaj mimarlığı bölümünden mezun olanlar, genellikle kamusal veya özel sektörde peyzaj mimarı olarak çalışırlar. Peyzaj mimarı mezunları, peyzaj mimarlığı firmalarında çalışabilirler. Bu firmalar, parklar, bahçeler, turistik alanlar, alışveriş merkezleri ve diğer ticari alanların tasarımı ve uygulanması için hizmet verirler. Peyzaj mimarları, kamu kurum ve kuruluşları için çalışabilirler. Bu kuruluşlar, parklar, bahçeler, yollar, köprüler ve diğer kamu alanları için peyzaj düzenlemeleri yaparlar. Peyzaj mimarı mezunları, özel mülk sahiplerine hizmet veren peyzaj mimarlık şirketlerinde veya kendi işlerini açarak çalışabilirler. Bu işler arasında özel bahçeler, villalar, oteller, tatil köyleri ve golf sahaları yer alabilir.

Peyzaj Mimarlığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Peyzaj Mimarlığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Peyzaj Mimarlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Peyzaj Mimarlığı bölümü dersleri nelerdir?

Peyzaj Mimarlığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Peyzaj Mimarlığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki Tasarımı
  • Çevre Düzenlemesi
  • Bahçe ve Peyzaj Planlama
  • Toprak Mekaniği
  • Park ve Bahçe Bakımı
  • Peyzaj Çizim Teknikleri
  • Meyve Bahçeleri
  • Sulama ve Drenaj Sistemleri
  • Bitki Hastalıkları ve Zararlıları
  • Çevre ve Peyzaj Ekolojisi

Peyzaj Mimarlığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Peyzaj Mimarlığı bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Peyzaj Mimarlığı Okumak | Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Sinem ve Batuhan'ın anlatımları ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Peyzaj Mimarlığı okumak nasıl? Çok bilgilendirici ve faydalı bu videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş