Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Doğu Dilleri (Çin Dili Ve Edebiyatı) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğu Dilleri (Çin Dili Ve Edebiyatı) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü nedir, Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 713 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü nedir?

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü, öğrencilere Çin dilini, kültürünü, tarihini ve edebiyatını öğretmeyi amaçlayan bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, Çin dilini öğrenerek Çin edebiyatı, tarihi ve kültürü hakkında derinlemesine bilgi edinirler. Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümünde, öğrencilere Çince okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri kazandırılır. Bunun yanı sıra, Çin tarihi, kültürü ve edebiyatı hakkında dersler verilir. Öğrenciler, Çin dilinin yapısını ve özelliklerini öğrenirler ve Çince karakterleri okuyup yazmayı öğrenirler. Ayrıca, Çin edebiyatı tarihine ve farklı türlerine de ayrıntılı bir şekilde bakarlar.

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) mezunu ne iş yapar?

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü mezunları, özellikle uluslararası iş ve ticaret gibi alanlarda Çin ile iş yapan şirketlerin dil ve kültür ihtiyaçlarını karşılamak için tercüman, çevirmen veya dil öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca, turizm, yayıncılık ve hatta diplomasi gibi diğer alanlarda da çalışma fırsatları bulabilirler.

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) 10+0 274.30880 73745

2023 Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü dersleri nelerdir?

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çince Dinleme
  • Sinoloji’Ye Giriş
  • Sözlü Anlatım
  • Çin Tarihi
  • Kültürel Etkinlikler
  • Çin Edebiyatı ( Çağdaş Dönem)
  • Çin Kültür Tarihi
  • Çin Sanatı
  • Orta Çince Dilbilgisi
  • Türkçe-Çince Çeviri

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş