Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Odyoloji Bölümü Nedir? Odyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Odyoloji Bölümü Nedir? Odyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Odyoloji bölümü nedir, Odyoloji iş olanakları nelerdir, Odyoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 785 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Odyoloji bölümü nedir?

Odyoloji, işitme bozuklukları, dengesizlik ve konuşma bozuklukları gibi işitsel problemlerle ilgili çalışmalar yapan bir sağlık bilimleri dalıdır. Odyoloji programları, kulak burun boğaz, nöroloji, psikoloji ve işitme cihazı teknolojileri gibi konuları kapsar. Öğrenciler, işitme testlerini yürütmek, işitme cihazlarını uygulamak, işitme rehabilitasyonu planlamak ve diğer işitsel sorunlarla ilgili çeşitli terapötik yaklaşımlar hakkında bilgi edinirler.

Odyoloji mezunu ne iş yapar?

Odyologlar genellikle özel muayenehanelerde, hastanelerde, işitme merkezlerinde veya işitme cihazı şirketlerinde çalışabilirler. İş olanakları arasında işitme testi yapan ve işitme cihazları uygulayan klinik odyologlar, işitme cihazı üreticilerinde veya işitme cihazı dağıtıcıları olarak çalışan özel odyologlar ve akademik kurumlarda çalışan araştırmacı odyologlar yer alabilir.

Odyoloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Odyoloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Odyoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Odyoloji bölümü dersleri nelerdir?

Odyoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Odyoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Anatomi ve Fizyoloji
  • İşitme Bozuklukları
  • İşitme Rehabilitasyonu
  • İşitme Ölçümleri
  • İşitme Algısı ve İşitme Psikofizyolojisi
  • İşitme Cihazları ve Teknolojileri
  • Konuşma ve Dil Patolojileri
  • Odyometri
  • İşitme Fonksiyonları ve İşlevleri
  • Odyolojik Tanı Yöntemleri

Odyoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Odyoloji bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş