Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Sanat Tarihi İş Olanakları Nelerdir?

Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Sanat Tarihi İş Olanakları Nelerdir?

Sanat Tarihi bölümü nedir, Sanat Tarihi iş olanakları nelerdir, Sanat Tarihi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1114 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sanat Tarihi bölümü nedir?

Sanat Tarihi bölümü, sanatın tarihini, kültürel ve tarihsel bağlamını, sanat eserlerinin incelenmesini, yorumlanmasını ve değerlendirilmesini öğreten bir disiplindir. Öğrenciler, sanatın tarihsel gelişimini, farklı kültürlerin sanat eserleri ve sanatçıları hakkında bilgi edinirler. Bu bölümde öğrencilere, sanat tarihini anlamak için gereken analitik, eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri kazandırılır.

Sanat Tarihi mezunu ne iş yapar?

Sanat Tarihi mezunları, müzeler, galeriler, sanat danışmanlık şirketleri, sanat açık artırma evleri, tarihi koruma kurumları, üniversiteler ve sanat yayıncılığı gibi birçok farklı sektörde çalışabilirler. Sanat tarihçileri, araştırma ve inceleme yaparak sanat eserleri hakkında bilgi toplayabilir ve bu bilgileri müzeler, galeriler ve diğer kurumlar için hazırlayabilir. Ayrıca, sanatın tarihsel bağlamını anlamak için ihtiyaç duyulan bilgileri eğitim veren kurumlar veya sanat yayınları için hazırlayabilirler. Sanat Tarihi mezunları aynı zamanda öğretmenlik, sanat danışmanlığı veya sergi koordinasyonu gibi kariyer yollarını da takip edebilirler.

Sanat Tarihi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sanat Tarihi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sanat Tarihi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sanat Tarihi bölümü dersleri nelerdir?

Sanat Tarihi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sanat Tarihi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sanat Tarihi Metodolojisi
  • Sanat Eleştirisi
  • Avrupa Sanat Tarihi
  • Osmanlı Sanat Tarihi
  • Çağdaş Sanat
  • Sanat Felsefesi
  • Antik Sanat Tarihi
  • Sanat ve Toplum
  • Sanat Kuramları
  • Mimarlık Tarihi

Sanat Tarihi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sanat Tarihi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş