Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü nedir, Raylı Sistemler İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1999 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü nedir?

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü, demiryolu işletmeleri yönetimi, ulaşım planlama, tren seferleri ve bakımı, maliyet yönetimi gibi konularda eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere tren işletmelerinin planlama, yönetim ve operasyonu ile ilgili teorik ve pratik bilgiler verilir. Öğrenciler aynı zamanda teknik ve teknolojik gelişmeleri takip ederek, raylı sistemlerin işletme ve yönetimini iyileştirmeye yönelik çözümler geliştirebilirler.

Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunları, demiryolu işletmelerinde ve bağlantılı sektörlerde kariyer yapabilirler. Demiryolu işletmeleri, raylı sistemlerin işletmesi ve bakımı, ulaşım planlaması, lojistik, nakliye ve taşımacılık gibi alanlarda istihdam fırsatları sunarlar. Ayrıca, kamu sektöründe ulaşım planlama birimlerinde, raylı sistemlerle ilgili proje yöneticisi ve danışman pozisyonlarında da çalışabilirler.

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Raylı Sistemler İşletmeciliğine Giriş
  • Demiryolu Taşımacılığı Hukuku ve Mevzuatı
  • Raylı Sistemlerde İşletme ve Bakım Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde İşletme Mühendisliği
  • Raylı Sistemlerde Lojistik Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde Yolcu Taşımacılığı Planlaması ve Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde Yük Taşımacılığı Planlaması ve Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde Güvenlik ve Risk Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde Teknik Dizayn ve Planlama
  • Raylı Sistemlerde İşletme Uygulamaları ve Proje Yönetimi

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş