Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Politika Ve Ekonomi Bölümü Nedir? Politika ve Ekonomi İş Olanakları Nelerdir?

Politika Ve Ekonomi Bölümü Nedir? Politika ve Ekonomi İş Olanakları Nelerdir?

Politika ve Ekonomi bölümü nedir, Politika ve Ekonomi iş olanakları nelerdir, Politika ve Ekonomi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 848 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Politika ve Ekonomi bölümü nedir?

Politika ve ekonomi bölümü, politika ve ekonomi disiplinlerini bir araya getirerek öğrencilere bu iki alan arasındaki bağlantıları anlamalarını sağlayan bir sosyal bilimler dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, politikanın ekonomiye etkisini ve ekonominin politikaya nasıl yansıdığını incelerler. Ayrıca, politik ve ekonomik sistemleri, küreselleşme, kalkınma, yoksulluk, çevre sorunları ve sürdürülebilirlik gibi konuları da ele alırlar.

Politika ve Ekonomi mezunu ne iş yapar?

Politika ve ekonomi bölümünden mezun olanlar, siyasi danışmanlık, kamu yönetimi, araştırma, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve akademik kuruluşlarda çalışma imkanı bulabilirler. Özellikle siyasi partiler, hükümetler, diplomatik misyonlar, kamu kurumları, bankalar, özel şirketler ve medya kuruluşları politika ve ekonomi bölümü mezunlarını istihdam etmektedir. Ayrıca, araştırma enstitüleri, üniversiteler ve düşünce kuruluşları da iş imkanı sağlayan alanlar arasındadır.

Politika ve Ekonomi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Politika ve Ekonomi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Politika ve Ekonomi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Politika ve Ekonomi bölümü dersleri nelerdir?

Politika ve Ekonomi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Politika ve Ekonomi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kamu Yönetimi
  • Siyasi Teori
  • Makroekonomi
  • Uluslararası İlişkiler
  • Sosyal Politika
  • Komünizm ve Post-Komünizm
  • İktisat Tarihi
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Kalkınma Ekonomisi
  • Çevre Politikaları

Politika ve Ekonomi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Politika ve Ekonomi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş