Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
PhD Nedir? Doktora Derecesi Nasıl Alınır? 5
Eğitim 636 0 1 ay önce 1 ay önce

PhD Nedir? Doktora Derecesi Nasıl Alınır?

Yüksek lisans öğrencilerinin akademik kariyerlerine devam etmek istemesi önlerine bir soru çıkarıyor. PHD nedir, doktora derecesi nasıl alınır? Haydi öğrenelim.

PhD’nin tarihi ile başlayalım

Eğitimin evrildiği 19. yüzyıl dönemlerinde Almanya’nın modern araştırma üniversitesi tarafından bir derece olarak ortaya çıkmıştır. Yüksek lisans eğitiminden sonra gereken yeterlilik sağlanırsa öğrenciler en yüksek akademik rütbe olan doktora derecesini almaya aday olabileceklerdir.

PHD nedir?

PHD, yani yabancı ismiyle Doctor of Philosophy, doktora derecesi olarak tanımlanmaktadır. Eski Yunancaya göre Felsefe Doktoru olarak olarak çevirilmektedir. Lisans programlarını ve yüksek lisans eğitminin derecesini başarıyla elde eden öğrenciler, ilgili bilim dalında doktora yapabilmektedirler. Buradan sonra alınan başarı, uluslararası geçerliliğe sahip olan bilim doktoru veya Doctor of Philosophy olarak unvan kişiye kazandırılmaktadır.

PHD nasıl yapılır?

PHD yapmak isteyen öğrenciler için sağlamak zorunda olması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Akademik kariyerlerinin devamı için bu şartları sağlayan adaylar doktora programına başlayabilirler. Peki, gelelim doktora nasıl yapılır sorusunun cevabına. Doktoranın amacı; öğrencilere bağımsız araştırma yapabilme, bilimsel konuları takip edebilme ve katma değer sağlayabilme, bunun sonucunda araştırma sonuçlarına göre bilimsel tez çalışması yürütebilme ve bu tezi sunma yeteneği kazandıracaktır.

PHD başvuru şartları nelerdir?

PHD başvurusu yapabilmek için öğrencileri bekleyen bazı şartlar vardır. Bu şartlar üniversiteden üniversiteye ve ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak doktora programına başvurmak için aşağıdaki başvuru şartlarını yerine getirmelidir:

Phd candidate ne demek

PHD candidate, Türkçe’ye çevirilmek istenirse bize Doktor adayı sonucunu verecektir. Yani gerekli yeterlilikleri tamamladıktan sonra doktoraya başlayan adaylar doktor adayı, PHD candidate veya doktora öğrencisi olarak adlandırılmaktadır.

PHD araştırma süreçleri nelerdir?

PHD araştırma süreçleri, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

Türkiye’de kaç kişi PHD yapıyor?

2022 YÖK verilerine göre Türkiye’de toplam 109540 kişi doktora programına kayıtlıdır. Bu kişilerden 53361 kişi kız, 56179 kişi ise erkek öğrencidir.

PhD’nin açılımı nedir?

PhD açılımı Doctor of Philosophy’dir. Türkiye ve dünyadaki en yüksek akademik rütbe doktora programıdır.

PhD kaç yıl sürer?

Türkiye’deki doktora programları 2 dönem doktora eğitimi, 6 dönem de bilimsel araştırma yani tez çalışmaları olarak toplamda 8 yarı dönem (4 yıl) gerçekleşmektedir. Yurtdışı üniversitelerinde bu süre değişkenlik göstermektedir. Örneğin İngiltere’de doktora programı 3 yıl, Amerika Birleşik Devletleri'nde doktora eğitimi ortalama 4 yıl sürmektedir.

PhD ünvanı nasıl kullanılır?

PhD ünvanı, doktora eğitimi alan kişilerin dersleri başarıyla tamamlamış, araştırma sonuçlarının (doktora tezi) başarılı bir şekilde onaylanmış kişilere verilen bir ünvandır.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
1 (5)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.