Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Selamlar! Yurtdışında yaşamak, son yıllarda herkesin merak ettiği bir konu. Sizlere yardımcı olmak için Hollanda’da yüksek lisans tecrübemi paylaşmak isterim.

Yurtdışı 2866 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Çok sayıda insanın istekli olduğu yurtdışı hayatı için bu önemli kararı verirken sizlere umarım yardımcı olabilirim.

Öncelikle kendimi tanıtmak isterim

Öncelikle kendimi tanıtarak başlayayım. 2016 senesinde Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldum. Sonraki seneyi bir yatırım şirketinde iş geliştirme üzerine staj yaparak geçirdikten sonra hem yurt dışında yaşamak hem de danışmanlık ve strateji alanında eğitim almak için yurtdışındaki yüksek lisans programlarını araştırmaya başladım. Gideceğim ülke ve okula karar vermek için Times Higher Education gibi üniversite sıralamaları içeren kaynakları defalarca gözden geçirdikten sonra eğitim kalitesi, İngilizce konuşma oranının yüksekliği ve Avrupa vatandaşı olmadan çalışmanın nispeten kolay olmasından dolayı Hollanda’da yüksek lisans yapmaya karar verdim. Özellikle niyetiniz yüksek lisans sonrası o ülkede kalmaksa gideceğiniz ülkede Avrupa dışından gelenlerin ne kadar rahat iş bulabildiği ve ne kadar süre çalışma izni alabildiğini araştırmanızı öneririm.

Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Başvuru Süreci

Başvuru süreci üniversiteye göre değişse de genelde benzer belgeler isteniyor. Başvurudaki motivasyon kaynağınızı, programa ve okula neden uygun olduğunuzu yazdığınız bir motivasyon mektubunun yanında IELTS veya TOEFL ve GMAT gibi İngilizce ve analitik konulardaki seviyenizi gösteren belgeler edinmeniz lazım. Eğer lisans programınız İngilizce ise İngilizce yeterliliği için ek bir sınava girmenize gerek kalmıyor. Okuduğunuz üniversitenin yüksek lisans için başvurduğunuz üniversiteyle öğrenci değişim programlarından dolayı partnerliği varsa bu kesinlikle kabul alma şansınızı arttıracaktır. Ben önceden TOEFL sınavına girdiğim için onunla başvurdum. Bunun yanında GMAT’te 600’ün üzerinde bir skor ve lisans ortalamasının 70%’in üzerinde olması gerekiyor. 4 üzerinden hesaplanan ortalama için 2.8’in altında ortalaması olanlar eleniyordu. Başvurudan birkaç hafta sonra kabulüm geldi ve ağustos ayında Rotterdam’a gittim. Hollanda’ya giriş yaparken önceden başvurduğunuz öğrenci vizenizle giriş yapıyorsunuz ve ülkeye girdikten bir süre sonra size geçici oturum kartınız veriliyor.


Hollanda’da eğitim ve Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Rotterdam Erasmus Üniversitesi ve işletme fakültesi olan Rotterdam School of Management, Hollanda’nın en köklü eğitim kurumlarından ve çoğu alanda ülkenin en iyi üniversitesi olarak görülüyor. Avrupa içindeki sıralamalarda özellikle yönetim ve işletme programları çoğu sene ilk 10’da kendine yer buluyor. İlk dersten itibaren Hollanda’da eğitim şeklinin farklı olduğunu hissediyorsunuz. Özellikle bölümünüz işletme gibi sözel bir alandaysa çok fazla makale okumanız ve bu makalelerden öğrendiklerinizi kullanarak gerçek hayattaki örneklerden oluşan vaka çalışmaları yapmanız gerekiyor. Her ders için 4 veya 5 kişiden oluşan bir grup kurmanız gerekiyor ve her dersin bir bölümünde o gün sınıfta gördüğünüz bir durumu, incelediğiniz makaleleri kullanarak analiz etmeniz ve çözüm üretmeniz gerekiyor. Sınavlarda da şirketlerin bulunduğu durumlara makalelerden öğrendiklerinizi uygulayarak çözüm bulmanız gerekiyor. Türkiye’de bir dersin sınavında veya projesinde derste gösterilenleri veya kitaplarda yazanları iyi çalışmak genelde yeterli olsa da Hollanda’da öğrendiğiniz konular hakkında iyice düşünerek çözüm üretmeniz lazım. Bu durum karşısında epey zorlandığımı söyleyebilirim. Bir süre sonra sizden istenilen şeyler netleşince bu sisteme alışıyorsunuz.

Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Hollanda’da yüksek lisans kaç yıl?

Hollanda’da işletme ve ekonomi alanındaki yüksek lisanslar çoğunlukla bir yıl. Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ndeki programlarda bu bir seneye tez de dahil. Kışa doğru tez konusu seçiyorsunuz ve tezinize danışmanlık yapacak kişi belli oluyor. Daha sonra haftalık olarak yaptığınız araştırmaları danışmanınızla beraber inceliyorsunuz. Okuldaki akademisyenlerin çoğu kendi alanında isim yapmış ve yetkin kişiler, bu yüzden bu insanlarla sık sık çalışmak çok keyifli. Yaz aylarına doğru tezinizi teslim edip danışmanınıza tez savunmanızı yapıyorsunuz.

Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Rotterdam’da yaşam

Rotterdam öğrenci olarak yaşaması inanılmaz keyifli bir şehir. Öğrenci nüfusu fazla olduğu için sürekli gidecek bir etkinlik bulabilirsiniz. Pek çok ülkeden öğrenci Rotterdam’a okumaya geldiği için çok farklı ülkelerden arkadaşınız olacak ve farklı kültürleri tanıma fırsatı bulacaksınız. Endonezya, Vietnam, Finlandiya gibi pek çok farklı ülkeden gelen insanlardan oluşan bir arkadaş grubunuz olabilir. Hollanda’nın en kalabalık ikinci şehri olmasına rağmen şehir merkezine ulaşım gayet kolay, çoğu yere bisikletle ulaşabilirsiniz. İkinci el bisikletlerin fiyatı çok uygun ve neredeyse herkes bu şekilde bir bisiklet ediniyor. Bisikletinizi gece merkezi yerlerde bırakırsanız çalınma ihtimali yüksek, uyarmış olayım. Kalacak yer bulmak bazen sorun olabiliyor çünkü Hollanda’nın büyük şehirlerinde nüfusa göre kalacak yer sıkıntısı var. En uygun çözüm özellikle Facebook gruplarından ev arkadaşı ilanlarını takip etmek ve bir oda kiralamak. Çoğu öğrenci bu şekilde kalacak yer buluyor.


Okul sonrasında Hollanda’da iş bulmak (Hollanda yüksek lisans sonrası çalışma izni)

Hollanda’da yüksek lisans yaparsanız diplomanızı aldıktan sonraki 3 sene içerisinde Orientation Year vizesine başvurabilirsiniz. Bu şekilde bir seneliğine, sponsora gerek kalmadan çalışma izni alabiliyorsunuz. Bu noktada özellikle yabancı çalışanları olan ve size Orientation Year sonrasında iş fırsatı sunabilecek bir şirkette staj yapmak Hollanda’da kalmak için çok önemli. Linkedin’de şirketlerin çalışan profiline ve yayınladıkları içeriklere göz atabilirsiniz. Bu içeriklerin ve ilanların İngilizce olması, aynı zamanda iş ilanlarının son kısmında vize ve Hollanda’ya yerleşme gibi konularda yardımcı olduklarının yazması o şirketin sizin için uygun olduğunu gösteriyor. Okurken yasal olarak staj yapma imkanınız var ve sizi tanıyan ve performansınızdan memnun olan bir şirkette çalışmaya devam etmeniz çok daha olası. Bu yüzden okurken bir yandan staj yapmanızı kesinlikle öneririm. Özellikle Linkedin üzerinden şirketlerin çalışanlarına bakıp yabancı çalışanları olan şirketlere başvurabilirsiniz. Ben de okurken Linkedin’den Amsterdam’da bir staj buldum ve 6 ay boyunca bir finansal teknoloji şirketinde çalıştım. Hollanda’daki iş kültürünü gördüğüm için benim adıma çok önemli bir tecrubeydi.

Hollanda'da Yüksek Lisans: Rotterdam Erasmus Üniversitesi

Eğer lisans veya yüksek lisans için tercih etmek isterseniz; Hollanda yüksek lisans bursu hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz web sitelerini araştırmanızı öneririm. Ayrıca yüksek lisans sonrası çalışma iznini alarak da çok güzel bir tecrübe edinebilirsiniz.


Üniversiteni Tanıt
Üniversiteni Tanıt
Yazar: Ergin Egeli
İçeriği Paylaş