Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
MBA Nedir? MBA Yapmak Ne İşe Yarar?

MBA Nedir? MBA Yapmak Ne İşe Yarar?

Hepimiz üniversite tercihi yaparken ilgi alanlarımıza yöneliyoruz. Mezun olduktan sonra ise junior pozisyonlarında işe başlıyoruz. Peki ya MBA yapmak neden?

Eğitim 3907 Güncelleme: 8 ay önce 3 yıl önce

Bugün, kariyerinde yeni bir sayfa açmak isteyenler için oldukça önemli bir konuya değineceğiz: MBA yapmak. Bu üç harf, sadece bir eğitim programını ifade etmiyor; aynı zamanda kariyer yolculuğunuzda önemli bir dönüm noktasını simgeliyor. Peki, nedir bu MBA? Ne işe yarar? Ve en önemlisi, gerçekten zor mu? Hadi, birlikte keşfedin!

MBA nedir?

MBA, İşletme Yüksek Lisansı'nın kısaltmasıdır. Ancak aslında sadece bir kısaltma değil, aynı zamanda kariyerinizi bir üst seviyeye taşıyabilen güçlü bir eğitim programıdır. İş dünyasında liderlik becerilerini geliştirmek, stratejik düşünme yeteneklerini artırmak ve genel olarak işletme alanında uzmanlaşmak isteyen profesyoneller için tasarlanmıştır.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır? MBA NEDİR?

MBA Ne İşe Yarar?

MBA yapmanın kazandırdığı beceriler, iş dünyasında önemli bir rekabet avantajı sağlar. Liderlik, stratejik planlama, finansal analiz, pazarlama, operasyon yönetimi gibi birçok alanda derinleşme fırsatı sunar. Ayrıca, geniş bir iş ağına sahip olma şansıyla kariyerinizi yeni ufuklara taşıyabilirsiniz. İş dünyasının karmaşıklığına ayak uydurmak ve liderlik rollerinde daha etkili olmak istiyorsanız, MBA sizin için bir katalizör olabilir.

MBA Yapmak Zor Mu?

Eğitim sürecinde zaman ve çaba harcamanız gerekebilir, ancak zorluğu kişisel deneyimlerinize, hedeflerinize ve programa bağlı olarak değişir. MBA programları genellikle yoğun ve talepkar olabilir, ancak aynı zamanda kişisel ve profesyonel gelişiminizi hızlandıran bir ortam sunar. Bu süreç, disiplin ve özveri gerektirebilir, ancak bu çaba kariyerinizde sağladığı potansiyel getiriyi düşündüğünüzde genellikle karşılığını bulur.

İşletme Master’ının faydaları

Şuan hali hazırda yaptığınız işten bunaldıysanız ve kendinizde girişimcilik ruhunu hissediyorsanız bu program tam size göre. Ne iş yaptığınız önemli değil. Her zaman nasıl yaptığınız önemlidir. Böyle bir tercih yapacak olursanız MBA yapmak tam size göre. Çünkü MBA’in kattığı en önemli avantajlardan biri çok yönlü bir bakış açınızın olacağıdır.

Örneğin; 3 yıllık tecrübeli bir veri analistisiniz. Şirketin kullanacağı verilere adeta takla attırıyorsunuz. Ancak hep bir şeyler eksik mi geliyor? O zaman bu program ile kendinize katma değer sağlayacağınızı ve verileri düzenledikten sonra e-mail attığınız kişinin yerinde olma şansını size tanıyacaktır. Çünkü bu program stratejik yönetim, liderlik, finans, pazarlama, danışmanlık ve operasyon yönetimi gibi nitelikleri size kazandıracaktır. Bu kazandığınız nitelikler ile de daha çok sorumluluk almanız kaçınılmaz olup kariyer basamaklarını hızla aşındırabileceksiniz.

Bir başka örnek olarak, MBA’in sağladığı avantajlar arasında kariyer değişikliği şansı yaratması da var. Led ampul üreten bir fabrikada 2-4 yıl tecrübeli bir elektrik mühendisi olduğunuzu varsayalım. Eğer kariyerinize, robot üreten bir işletmenin satış bölümünde devam etmek istiyorsanız, bu anlamda MBA yapmak sizin için tam da bir biçilmiş kaftan olacaktır. Tecrübeniz dolayısıyla yeteri kadar teknik bilginiz var ve yine elektrik ile ilgili bir işletmeye geçmeyi düşünüyorsunuz. Üstelik aldığınız MBA eğitimiyle finans, satış, pazarlama, liderlik ve stratejik yönetim gibi niteliklere sahip olabiliyorsunuz. Artık yeni bir kariyer yolculuğu sizi bekliyor demek.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır? MBA NEDİR?

Türkiye'de MBA Eğitimi Veren Üniversiteler Nelerdir?

Türkiye'de MBA eğitimi veren üniversiteler ve ücretleri aşağıdaki gibidir:

1. Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi, İngilizce dilinde sunulan dersleriyle uluslararası bir MBA deneyimi sunuyor. Kariyerinizi geliştirmek ve uluslararası arenada öne çıkmak için bu eşsiz fırsatı değerlendirebilirsiniz. Yıllık 12.000 Dolar ödeme ile siz de Kadir Has Üniversitesi'nin zengin eğitim programından faydalanabilirsiniz. Program hakkında daha fazla bilgi için, Kadir Has Üniversitesi program yürütücüsüne ulaşabilirsiniz.

2. İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi, MBA programı için başvuruları kabul etmeye hazır! Son başvuru tarihi olan 30 Eylül 2022'ye kadar başvurunuzu tamamlayarak, tam zamanlı ve 2 yıllık bu etkileyici eğitim programında yerinizi alabilirsiniz. İngilizce olarak verilen eğitimlerle kariyerinizi zirveye taşımak için bu fırsatı kaçırmayın.

3. Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi, tam zamanlı ve İngilizce eğitim veren MBA programıyla kariyerinizi şekillendirme fırsatı sunuyor. Eğitim süresi 3 dönem olan bu programla 6.500 Dolar ödeyerek hem bilgi hem de deneyim kazanabilirsiniz. MBA eğitimi almanın keyfini Yaşar Üniversitesi'nde yaşayın.

4. İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, yoğun bir iş hayatıyla birlikte eğitim almak isteyenlere yönelik yarı zamanlı MBA programı sunuyor. Eğitim süresi 2 yıl olan bu program, İngilizce dilinde verilmektedir. 8.500 Dolar ödeme ile profesyonel gelişiminizi destekleyin.

5. Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi, tam zamanlı ve 3-4 yıllık eğitim süresiyle geniş bir MBA programı sunuyor. İngilizce dilinde verilen eğitim, 12.000 Dolar ödeme ile birleşerek, kariyerinizi şekillendirmenize ve geleceği planlamanıza yardımcı oluyor. MBA kabul koşullarına uygunluğunuzu kontrol edin ve bu heyecan verici yolculuğa başlayın.

6. Koç Üniversitesi

Tam zamanlı MBA eğitimi veren Koç Üniversitesi, öğrencilere geniş bir işletme eğitimi sunmaktadır. Eğitim süresi 2 yıldır, ve Eylül ayında başlayan bir eğitim programına sahiptir. Bu süre zarfında, öğrenciler liderlik, stratejik düşünme ve işletme becerilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Eğitim ücreti ise yılda 19.000 Dolar olarak belirlenmiştir.

7. Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, İngilizce dilinde eğitim veren ve 16 ay süren bir MBA programı sunmaktadır. Öğrencilere geniş bir işletme perspektifi sunan bu program, liderlik yeteneklerini geliştirmek isteyen profesyoneller için ideal bir fırsattır. Sabancı Üniversitesi MBA programının eğitim ücreti yılda 18.000 Dolar'dır.

8. Okan Üniversitesi

Okan Üniversitesi, 18 aylık bir sürede tamamlanan İngilizce dilinde verilen MBA eğitimi sunmaktadır. Bu program, öğrencilere işletme alanındaki temel konuları kapsayan kapsamlı bir müfredat sağlar. Okan Üniversitesi'nin MBA eğitimi için belirlenen eğitim ücreti yılda 9.000 Dolar'dır.

Dünya’da MBA

Yurtdışı eğitimi almak oldukça pahalı olsa da Türkiye’den birçok kişi Avrupa veya Amerika Birleşik Devletlerindeki okulları tercih etmekte. Çünkü ABD’deki ve Avrupa’daki eğitim kalitesi oldukça yüksek seviyede. Ayrıca Türkiye’deki profesyonellerin yurtdışı eğitimi seçmelerinin nedeni, MBA’in ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde, iş insanlarının yönetimsel becerilerini ortaya çıkarmak amacıyla kurulmuş olmasıdır. Bu enstitüyü ilk kuran üniversiteler, bu alanda da daha başarılı olmaktadırlar. QS World University Ranking 2024 verilerinde ilk 10 üniversiteyi incelediğimizde en çok başarı ABD’deki okullar tarafından sağlanıyor. ABD’yi ise İngiltere, ispanya ve Fransa takip ediyor.

# Okul Ülke Rating
1 Stanford Graduate School of Business USA 100
2 Penn (Wharton) USA 99.6
3 Harvard Business School USA 99.3
4 London Business School UK 98.5
5 HEC Paris France 98.3
6 MIT (Sloan) USA 97.9
7 Columbia Business School UK 97.1
8 IE Business School Spain 96.5
9 Cambridge (Judge) UK 95.6
10 IESE Business School Spain 95.6
Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır? MBA NEDİR?

Edinilen yetkinlikler

MBA yapmak birçok yetkinliği size kazandırıyor. Analitik düşünme bakış açınız ile sonuç odaklı karar verebilir, big data ve yapay zeka algoritmaları ile olaylara daha geniş çerçevelerden bakabilir, teknik problemlere bilimsel açıdan yaklaşabilir ve verimli zaman yönetimi tekniklerini uygulayabilir hale gelebilirsiniz. Bunun dışında öğrencilik hayatınızda yapmak isteyip yapamadığınız aktiviteleri gerçekleştirebilir, kariyer odaklı kişilerle tanışabilirsiniz. Farklı bir sektör tercihi yapmayı düşünüyorsanız MBA eğitimi sayesinde bunu gerçekleştirebilir, liderlik özelliğinizi güçlendirebilirsiniz.

İnceleyin: Online İngilizce Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz En İyi 10 Araç

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır? MBA NEDİR?

Bonus: Network Edinmek

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre MBA yapanların yaş ortalaması 29. Özellikle yurtdışında bir şehirde MBA eğitimi alıyorsanız, küresel çapta belli bir kariyer seviyesine gelmiş kişilerle etkileşime girmeniz olağan bir durum. Bu istatistiğin Türkiye’de de olduğunu düşünürsek kariyerli kişiler ile birlikte projeler üretebilir ve networkünüzü genişletebilirsiniz. Yurtdışı eğitim olanağından yararlanırsanız evrensel düşünce biçimlerini de kazanmış olacaksınız.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır? MBA NEDİR?

İnceleyin: Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

Yurt dışında mba programlarına katılan yarı zamanlı veya tam zamanlı öğrenciler, profesyonel iş hayatına da devam etme olanağı yakalayabilirle. E-MBA programlarından da işletme yönetimi hakkındaki dersleri alabilir, executive mba programının nimetlerinden yararlanabilirler. Çoğu üniversite 1 yıl içerisinde mezuniyet imkanı vermektedir. Yüksek lisans programlarının veya mba programlarının yurtdışı avantajı bu şekildedir. Yeni yönetim anlayışı içerisinde eğitimleri olan mba yüksek lisans programları iş dünyasına sizi ışık hızıyla sokacaktır.

İçeriği Paylaş