Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Eğitim 1655 0 1 yıl önce
Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Hepimiz üniversite tercihi yaparken ilgi alanlarımıza yöneliyoruz. Mezun olduktan sonra ise junior pozisyonlarında işe başlıyoruz. Peki ya MBA yapmak neden? Çünkü bir sektörde ya da bir pozisyonda iş tanımımıza uyacak şekilde çalıştığımızda çoğunlukla büyük çerçeveden bakamamaktayız. MBA deneyimimiz olursa daha çok yönetimsel alanlara yönelebilir ve iş yönetimimizde sistem tasarlar boyuta gelebiliriz. Genellikle her makalede belirtildiği gibi MBA yapmak demek CEO olmak demektir diyemiyoruz. Sizleri bilgilendirmek açısından daha teknik bilgiler vermek istiyoruz.

MBA nedir?

MBA (Master of Business Administration), tam anlamıyla “işletme yüksek lisansı” olarak biliniyor. Lisans programını tamamlayan herkesin alabileceği bu program, genel olarak yönetimsel beceri faaliyetlerinize katkı sunuyor. Diyebilirsiniz ki, lisans için üniversite tercihi yaparken işletme bölümünü de seçebilirim. Ancak MBA’in en önemli özelliklerinden biri, genellikle kariyerli iş insanlarının yüksek lisans için bu bölümü tercih etmeleri. Yani belli bir iş tecrübeniz olduğunda bu program daha anlamlı hale gelebiliyor. Yönetici iş ilanlarının çoğunda spesifik alanlarda uzmanlaşmış ve MBA eğitimi almış olması isteniyor. Bunun sebebi ise yöneticinin, sadece tek bir konu hakkında değil daha geniş perspektif ile bakabilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Örnek olarak aylık satış sayısını yeni bir strateji ile 2 katına çıkarabiliyorsanız, çok yönlü bir bakış açısı ile yönetim şeklinizi geliştirmiş olacaksınız.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

İşletme Master’ının faydaları

Şuan hali hazırda yaptığınız işten bunaldıysanız ve kendinizde girişimcilik ruhunu hissediyorsanız bu program tam size göre. Ne iş yaptığınız önemli değil. Her zaman nasıl yaptığınız önemlidir. Böyle bir tercih yapacak olursanız MBA yapmak tam size göre. Çünkü MBA’in kattığı en önemli avantajlardan biri çok yönlü bir bakış açınızın olacağıdır.

Örneğin; 3 yıllık tecrübeli bir veri analistisiniz. Şirketin kullanacağı verilere adeta takla attırıyorsunuz. Ancak hep bir şeyler eksik mi geliyor? O zaman bu program ile kendinize katma değer sağlayacağınızı ve verileri düzenledikten sonra e-mail attığınız kişinin yerinde olma şansını size tanıyacaktır. Çünkü bu program stratejik yönetim, liderlik, finans, pazarlama, danışmanlık ve operasyon yönetimi gibi nitelikleri size kazandıracaktır. Bu kazandığınız nitelikler ile de daha çok sorumluluk almanız kaçınılmaz olup kariyer basamaklarını hızla aşındırabileceksiniz.

Bir başka örnek olarak, MBA’in sağladığı avantajlar arasında kariyer değişikliği şansı yaratması da var. Led ampul üreten bir fabrikada 2-4 yıl tecrübeli bir elektrik mühendisi olduğunuzu varsayalım. Eğer kariyerinize, robot üreten bir işletmenin satış bölümünde devam etmek istiyorsanız, bu anlamda MBA yapmak sizin için tam da bir biçilmiş kaftan olacaktır. Tecrübeniz dolayısıyla yeteri kadar teknik bilginiz var ve yine elektrik ile ilgili bir işletmeye geçmeyi düşünüyorsunuz. Üstelik aldığınız MBA eğitimiyle finans, satış, pazarlama, liderlik ve stratejik yönetim gibi niteliklere sahip olabiliyorsunuz. Artık yeni bir kariyer yolculuğu sizi bekliyor demek.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Dünya’da MBA

Yurtdışı eğitimi almak oldukça pahalı olsa da Türkiye’den birçok kişi Avrupa veya Amerika Birleşik Devletlerindeki okulları tercih etmekte. Çünkü ABD’deki ve Avrupa’daki eğitim kalitesi oldukça yüksek seviyede. Ayrıca Türkiye’deki profesyonellerin yurtdışı eğitimi seçmelerinin nedeni, MBA’in ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde, iş insanlarının yönetimsel becerilerini ortaya çıkarmak amacıyla kurulmuş olmasıdır. Bu enstitüyü ilk kuran üniversiteler, bu alanda da daha başarılı olmaktadırlar. QS World University Ranking 2021 verilerinde ilk 10 üniversiteyi incelediğimizde en çok başarı ABD’deki okullar tarafından sağlanıyor. ABD’yi ise İngiltere, ispanya ve Fransa takip ediyor.

# Okul Şehir Rating
1 Stanford Graduate School of Business USA 94.5
2 Penn (Wharton) USA 92.6
3 MIT (Sloan) USA 92.5
4 Harvard Business School USA 92.1
5 HEC Paris France 92
6 INSEAD France 91.1
7 London Business School UK 91
8 Columbia Business School USA 90.6
9 IE Business School Spain 89.8
10 UC Berkeley (Haas) USA 89.5
Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Edinilen yetkinlikler

MBA yapmak birçok yetkinliği size kazandırıyor. Analitik düşünme bakış açınız ile sonuç odaklı karar verebilir, big data ve yapay zeka algoritmaları ile olaylara daha geniş çerçevelerden bakabilir, teknik problemlere bilimsel açıdan yaklaşabilir ve verimli zaman yönetimi tekniklerini uygulayabilir hale gelebilirsiniz. Bunun dışında öğrencilik hayatınızda yapmak isteyip yapamadığınız aktiviteleri gerçekleştirebilir, kariyer odaklı kişilerle tanışabilirsiniz. Farklı bir sektör tercihi yapmayı düşünüyorsanız MBA eğitimi sayesinde bunu gerçekleştirebilir, liderlik özelliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Bonus: Network Edinmek

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre MBA yapanların yaş ortalaması 29. Özellikle yurtdışında bir şehirde MBA eğitimi alıyorsanız, küresel çapta belli bir kariyer seviyesine gelmiş kişilerle etkileşime girmeniz olağan bir durum. Bu istatistiğin Türkiye’de de olduğunu düşünürsek kariyerli kişiler ile birlikte projeler üretebilir ve networkünüzü genişletebilirsiniz. Yurtdışı eğitim olanağından yararlanırsanız evrensel düşünce biçimlerini de kazanmış olacaksınız.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin; MBA Yapmak Ne Kazandırır?

Yurt dışında mba programlarına katılan yarı zamanlı veya tam zamanlı öğrenciler, profesyonel iş hayatına da devam etme olanağı yakalayabilirle. E-MBA programlarından da işletme yönetimi hakkındaki dersleri alabilir, executive mba programının nimetlerinden yararlanabilirler. Çoğu üniversite 1 yıl içerisinde mezuniyet imkanı vermektedir. Yüksek lisans programlarının veya mba programlarının yurtdışı avantajı bu şekildedir. Yeni yönetim anlayışı içerisinde eğitimleri olan mba yüksek lisans programları iş dünyasına sizi ışık hızıyla sokacaktır.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 11 ( 3 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder