Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Motivasyonunuzu Yükseltecek Kısa Başarı Hikayeleri

Motivasyonunuzu Yükseltecek Kısa Başarı Hikayeleri

Günlük hayatımızda başarı hikayeleri bizleri olmamız gereken yerden çok daha üst bir kademeye çıkartabilir. Motivasyonumuzu artırmak başarıyı bize getirebilir.

Eğitim 16117 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Hayatımızda sürekli olarak ismini duyduğumuz ve aynı zamanda da bildiğimiz isimlerin de oldukça başarılı hayat hikayeleri bulunuyor. Fakat emin olmanız gereken kısım, hepsinin başarı hikayeleri mutluluk ve para içinde başlamıyor. Sizlere bu kısa başarı hikayelerinden söz ediyor olacağız.

Michael Jordan

Jordan, lise ikinci sınıfta öğrenci olduğu zaman, okul basketbol takımına girmek gibi bir hedefi söz konusuydu. Fakat seçmelere girdiği zaman, antrenörü onun bu konuda yeteneksiz olduğunu ve aynı zamanda da kısa olduğunu söyledi. Eve gelip, odasına çıkıp ağlamaya başlayan Jordan’ı annesi sakinleştirdi. Annesi ona; önemli olanın takım için ne kadar küçük olduğunun değil, içindeki takımın (inanışın) ne kadar büyük olduğuna dair bir öğütte bulundu. Gerçek başarı hikayeleri arasında yer alan bu hikaye, sonrasında Jordan’ın gece gündüz demeden, temposunu arttırarak çalışıp, istediğini elde etmesi ile sonuçlandı. Şimdi onu sadece ABD değil, tüm dünya tanıyor.

Larry Ellison

En büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle, Ellison’un zor hayat hikayeleri neticesinde gündeme geldi. New York şehrinde doğan ve küçükken zatürre hastalığına yakalanan Ellison’un annesi, ona bakacak durumda olmadığı için, merkezde olan teyzesinin yanına götürdü. Başarı öyküleri ile dolu hayatı ise 1977 senesinde başladı. Babası ölene kadar onu tanımadı ve evlatlık olduğunu da bilmiyordu. Öncelikle Software Development Laboratories adı ile anılan veri tabanı yönetim şirketini kurdu. 1982 senesinden bu yana ise Oracle olarak hayata devam etmektedir. Başarı hikayeleri ise böyle başladı.

Bill Gates

Microsoft’un kurucusu olan Gates’in çocukluktan bu yana hep yazılım ve bilgisayara karşı oldukça fazla ilgisi vardı. Bill Gates, lisede programcılığa olan ilgisi neticesinde, yaşıtlarından çok daha ileride bir başarıya ulaştı. Gates, hukuk bölümünü kazanmasına rağmen, sürekli bir biçimde bilgisayar laboratuvarında vakit geçiriyordu. Sınavlara dahi son günde hazırlanarak başarılı oluyordu. Fakat 2 sene sonucunda kendi istediği yere gelmek için okulu bıraktı ve içindeki başarı hırsı onu tetikledi. İlham veren başarı hikayeleri olarak baktığımızda, Gates’in hikayesi oldukça dikkat çekti. Şu anda ise dünyadaki en zengin insanları arasında yer almaktadır.

Warren Buffet

Buffet, kendi zamanında dünyaca ünlü olan okullarda en iyi şekilde ekonomi eğitimlerini aldı. Bu onun ekonomi anlamındaki isteğini de oldukça fazla tetikliyordu. 1959 senesinde, Sanborn Map Company’de çalışmaya başladıktan ve burada olağanüstü başarı hikayeleri serilerinde adı anıldıktan sora ise, şirketin başına geçti. Kendisi 20. Yüzyılın hem ekonomi hem de maddi anlamda en duayen kişisi oldu.

Oprah Winfery

Oprah, herkesin aksine oldukça fakir bir aile içerisinde dünyaya geldi. Henüz 14 yaşında olan Oprah Winfery, o yaşında hem anneliği tattı hem de evlat acısını aynı anda yaşadı. 9 yaşında olduğu zamanlarda amcasının tacizine uğradı ama hayatta bir an olsun kopmadı. Bu zorlu hayatın içerisinde ise, liseyi oldukça iyi bir derece ile bitirdi. 19 yaşında televizyon dünyası ile tanıştı. Bu tanışma onun geleceğinin parlak olmasını ve başarılı insanların hayat hikayeleri konusunda yer almasını sağladı.

Acun Ilıcalı

1996 senesinde spor sunuculuğu ile hayata adım atan Acun Ilıcalı 2022 senesinde medya patronu olarak Türkiye’deki başarı öyküleri konusuna örnek oldu. Başarı hikayeleri, zor koşullarda nasıl insanın karşısına çıkıyor görebiliyoruz. 2002 senesinde yaptığı Acun Firarda programı sayesinde yıldızı parladı. Ailesini kaybetti ama yılmadı. Sonrasında farklı programlar ile kendine yeni bir kapı açtı. TV kanalı satın aldı ve sonrasında da adım adım başarı merdivenlerini çıkmaya başladı. Futbola olan düşkünlüğünü bildiğimiz Acun Ilıcalı'nın İngiliz takımlarından Hull City'nin sahibi de olduğunu biliyor muydunuz?

Steve Jobs

Başarılı insanlar hayatları boyunca ne istediklerini ve aynı zamanda ne istemediklerini çok iyi bildikleri için sağlam başarı adımları atmıştır. Steve Jobs ise bunlardan birisidir. Jobs, dünyaya geldikten hemen sonra, eğitimli olan aileye evlatlık olarak verildi. Lise dönemine kadar ailesi ile eğitimine devam etmiş ve sonra yaz okuluna kabul edilmiş. Fakat üniversitede ailesine yük olduğunu düşünerek, okulu bıraktı. Sonrasında istediği derslere devam ederek, eğitimini tamamladı. Steve Jobs, 1978 senesinde iş hayatına atıldı ve ondan sonra başarılarının ardı arkası kesilmedi. Şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden bir olan Apple’ın kurucusu konumunda.

İçeriği Paylaş