Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yurtdışı Eğitimin Ücretsiz Hali; Fulbright Bursu Nedir?

Yurtdışı Eğitimin Ücretsiz Hali; Fulbright Bursu Nedir?

Üniversiteni Tanıt olarak yurtdışında eğitim önerimize mükemmel bir burstan bahsedeceğiz. Peki, Fulbright bursu nedir ve Fulbright bursu nasıl alınır anlatalım.

Yurtdışı 2219 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Fulbright bursu nedir?

Fulbright bursunu, Türkiye’deki öğrencilerin yararlanabileceği Amerika Birleşik Devletleri Bursu olarak tanımlayabiliriz. Türk öğrencilerin haricinde Amerika’daki öğrencilerde farklı ülkelerde eğitim almak üzere bu burs programına başvuruda bulunabilmektedirler. Fulbright burs programı dünyanın en iyi burslarından biri olarak biliniyor ve bursu alan kişiye kaliteli bir network sağlıyor.

Fulbright anlaşması nedir?

Fulbright Programı, Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler ile Amerika’da eğitim alan öğrencilerin farklı kültürler tanıması amacıyla oluşturulmuş bir Kültürel Değişim Programıdır. Senatör J. William Fulbright’ın ikinci dünya savaşı sonrasındaki 1949 yılında meclise sunduğu uluslararası eğitim ve kültür kanununa dayanmaktadır.

Fulbright bursu kime verilir?

Fulbright bursları genel olarak yüksek lisans ve doktora programlarında okuyan öğrencilere verilmektedir. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, çeşitli şartları sağlayan öğrencilere yüksek lisans öğrencilerine, doktora sonrası araştırma yapmak isteyen öğrencilere veya Türkiye’de eğitimine başlayıp Amerika’da eğitimine devam etmek isteyen öğrencilere burs imkanı tanımaktadır. Sizce de bu çok önemli bir fırsat değil mi ama?

Fulbright bursu kaç TL?

Geldik en güzel ve en merak ettiğimiz konuya. Peki, bu burs ne kadar ediyor? Bir akademi yılı için hesaplarsak yaklaşık olarak 50 bin Amerikan dolarına kadar uzanmaktadır. Yani doların 15 tl olduğunu varsayarsak bu para 750 bin Türk Lirası civarına yaklaşmaktadır. Uçak biletlerinden aylık yaşam masraflarınıza, sağlık sigortanızdan kitap masraflarınıza, eğitim ücretinizden yerleşme masraflarınıza kadar birçok şeyi kapsamaktadır.

Fulbright bursu kaç kişiye veriliyor?

Fulbright bursu 150’den fazla ülkedeki öğrencilere verilmektedir. Bu sayının içinde hem ABD’de eğitim almak isteyen öğrenciler hem de ABD’de eğitim alıp Yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler dahildir. Her yıl değişken olmakla birlikte 4000 kişiye burs verilmektedir.

Fulbright bursu şartları nelerdir?

Fulbright Devlet Bursu çeşitli programlara ayrılmaktadır. Doktora tezi araştırma bursu, yüksek lisans bursu, Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu şartları olarak değişkenlik göstermektedir. Öncelikle detaylı olarak kurumun web sitesindeki burs başvuru şartlarını incelemenizi öneriyoruz. Türkiye’den burs başvurusu yapıyorsanız Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir. Green card sahipleri ve Amerikalı öğrenciler maalesef Türkiye üzerinden başvuruda bulunamamaktadır.

Toefl sınavından 80 üzeri almanız beklenmektedir. Sadece dil yeteneğinin haricinde akademik başarınızın da olması gerekiyor. Yani açıkçası not ortalamanız ne kadar yüksek olursa burs kazanma ihtimali de o kadar artmaktadır.

Fulbright yüksek lisans bursu

Fulbright yüksek lisans burs programı, 2 akademik yılı için hesaplanmıştır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bir sene için maksimum burs miktarı 50 bin Amerikan Dolarına kadar ulaşmaktadır. Ancak burs sürecinizin devam etmesi ilk sene olan başarı durumunuza göre şekillenmektedir.

Fulbright yüksek lisans bursu şartları

Fulbright yüksek lisans bursu şartları aşağıdaki gibidir.

Fulbright doktora bursu

Doktora bursu için ise burs süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Geri kalan 2 yıl için öğrencinin ödeme yapması gerekmektedir. Aynı zamanda ilk 2 yıl için de tüm harcamalarınız karşılanmaktadır.Fulbright doktora bursu şartları

Fulbright doktora bursu şartları aşağıdaki gibidir.

Fulbright bursu başvurusu nasıl yapılır?

Pekii, gelelim bu başvuru nasıl yapılır. “Fulbright.org.tr” adresi üzerinden detaylı bilgi ve istenilen belgelere ulaşabilirsiniz. Başlıca belgeler (Başvuru paketi) aşağıdaki gibidir.

Bu bursların dışında kurumun burs programları arasında aşağıdaki programlar da yer almaktadır.

İçeriği Paylaş