Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Otobüs Kaptanlığı Bölümü Nedir? Otobüs Kaptanlığı İş Olanakları Nelerdir?

Otobüs Kaptanlığı Bölümü Nedir? Otobüs Kaptanlığı İş Olanakları Nelerdir?

Otobüs Kaptanlığı bölümü nedir, Otobüs Kaptanlığı iş olanakları nelerdir, Otobüs Kaptanlığı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 673 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Otobüs Kaptanlığı bölümü nedir?

Otobüs Kaptanlığı bölümü, otobüs, minibüs, midibüs, kamyonet, otomobil gibi taşıtları kullanmak üzere eğitim veren bir mesleki eğitim programıdır. Bu program, öğrencilere araç kullanımı, trafik kuralları, sürüş teknikleri, araç bakımı, yolcu taşımacılığı, acil durumlarla başa çıkma gibi konularda eğitim verir.

Otobüs Kaptanlığı mezunu ne iş yapar?

Otobüs Kaptanlığı bölümü mezunları, turizm sektöründe çalışan otobüs şoförleri, kargo şirketleri, özel halk otobüsleri, okul servisleri, toplu taşıma şirketleri gibi birçok farklı sektörde iş bulma olanağına sahiptir.

Otobüs Kaptanlığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Otobüs Kaptanlığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Otobüs Kaptanlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Otobüs Kaptanlığı bölümü dersleri nelerdir?

Otobüs Kaptanlığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Otobüs Kaptanlığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Trafik kuralları ve güvenliği
  • Yolcularla iletişim
  • Otobüs teknik bilgisi ve kullanımı
  • Yolculuk öncesi ve sonrası hazırlıklar
  • Kaza önleme ve müdahale
  • Yolculuk güzergahı planlama ve navigasyon
  • İlk yardım
  • Yolcu taşıma mevzuatı
  • Stres yönetimi
  • Araç bakımı ve onarımı

Otobüs Kaptanlığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Otobüs Kaptanlığı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş