Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Optik Ve Akustik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Optik Ve Akustik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü nedir, Optik ve Akustik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 776 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü nedir?

Optik ve Akustik Mühendisliği, ışık, ses ve diğer elektromanyetik dalgaların hareketi, üretimi, algılanması ve kontrolü üzerine odaklanan bir mühendislik dalıdır. Bu alanda çalışan mühendisler, optik aletler, cihazlar, sistemler ve uygulamalar geliştirirler. Ayrıca, akustik alanında da çalışarak, ses üreten cihazlar, cihazlarla ilgili sistemler ve uygulamalar gibi konularda uzmanlaşırlar.

Optik ve Akustik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Optik ve Akustik Mühendisliği İş olanakları, optik ve akustik aletler, cihazlar, sistemler ve uygulamalar geliştirerek veya mevcut olanları iyileştirerek, bu alanlarda çalışan işletmeler, araştırma laboratuvarları ve üniversitelerde bulunabilir. İşletmeler arasında, örneğin fotoğraf ekipmanları, medikal aletler, savunma sanayisi, mikroskoplar, teleskoplar, lazer cihazları ve gözlükler üreten şirketler yer alabilir. Optik ve Akustik Mühendisliği mezunları, optik ve akustik sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve testi konusunda uzmanlaşarak, optik ve akustik alanlarda istihdam edilme fırsatları bulabilirler.

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Optik ve Akustik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Elektromanyetik Teori
  • Optik Fizik
  • Lazer Fiziği
  • Optik Aygıtlar ve Sistemler
  • Holografi
  • Optik İletişim Sistemleri
  • Optoelektronik Cihazlar
  • Akustik Temelleri
  • Ultrasonik Görüntüleme
  • Akustik İşleme ve Sentez

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş