Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Gemi Ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi Ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü nedir, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 623 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü nedir?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü, deniz taşımacılığına ilişkin gemi tasarımı, inşa, işletme, bakım, onarım ve modernizasyonu alanlarında eğitim veren bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrencilere, gemi inşaatı, gemi mekaniği, hidrodinamik, malzeme bilimi, denizcilik işletmeleri, gemi elektroniği, liman yönetimi ve diğer ilgili konular öğretilir.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları, gemi tasarımı, gemi inşaatı, gemi makineleri, gemi elektroniği, gemi yönetimi ve benzeri konularda çalışabilecekleri iş olanaklarına sahiptir. Özellikle denizcilik sektöründe, gemi inşaat şirketlerinde, limanlarda, deniz taşımacılığı şirketlerinde, deniz platformu inşaatı yapan şirketlerde, deniz turizmi şirketlerinde, petrol ve doğalgaz şirketlerinde ve araştırma gemilerinde iş bulma olasılıkları yüksektir. Ayrıca kamu sektöründe de yer alabilecekleri gibi, üniversitelerde ve araştırma kuruluşlarında da çalışma imkanları bulunmaktadır.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Denizcilik İşletmeleri
  • Denizcilik Hukuku ve Mevzuatı
  • Gemi ve Deniz Yapıları
  • Gemi ve Deniz Araçlarının Hidrodinamiği
  • Marine Elektroniği
  • Deniz Taşımacılığı
  • Denizcilik Mühendisliği Projesi Yönetimi
  • Gemi Makineleri ve Aksamı
  • Deniz Kirliliği ve Kontrolü
  • Deniz Yapılarının Onarım ve Bakımı

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş