Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İngilizce Fransızca Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngilizce Fransızca Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1170 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir?

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü, öğrencilere İngilizce ve Fransızca dillerinde sözlü ve yazılı iletişim becerileri kazandırmayı hedefleyen bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, çeviri teknikleri, sözlü ve yazılı çeviri, tercüme edilen metinlerin düzenlenmesi ve farklı kültürler arasında iletişim kurma becerileri gibi konularda eğitim alırlar.

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık mezunu ne iş yapar?

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü mezunları, birçok farklı sektörde istihdam edilebilirler. Özellikle, yabancı dil gerektiren şirketlerde, uluslararası organizasyonlarda, hükümet kurumlarında, turizm sektöründe, yayınevlerinde, film endüstrisinde ve diğer birçok alanda iş bulma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca serbest olarak da çalışabilirler ve çeviri, tercüme, redaksiyon, editörlük ve danışmanlık gibi hizmetler sunabilirler.

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersleri nelerdir?

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tercüme Teknikleri
  • Çeviri Kuramı
  • Dilbilgisi ve Dil Bilimine Giriş
  • Kültürlerarası İletişim
  • Konferans Tercümanlığı
  • Simültane Tercüme
  • Bilimsel ve Teknik Tercüme
  • Hukuki ve Ticari Tercüme
  • Sözlü Tercüme Pratikleri
  • Yazılı Tercüme Pratikleri

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş