Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü nedir, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 630 0 9 ay önce 9 ay önce

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü nedir?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, makinelerin, sistemlerin ve proseslerin otomatik olarak kontrol edilmesi ve yönetilmesi için tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, elektrik, elektronik, bilgisayar, mekanik ve endüstri mühendisliği gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, kontrol sistemleri tasarımı, sensörler ve aktüatörler, sinyal işleme, programlama, sayısal kontrol, robotik ve yapay zeka gibi konular hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği mezunları, otomotiv, havacılık, elektronik, enerji, gıda, kimya, ilaç, metalürji ve tekstil gibi birçok farklı endüstride iş bulabilirler. Bu mezunlar, üretim süreçlerinin otomatik olarak kontrol edilmesi, işletme maliyetlerinin azaltılması, üretim verimliliğinin artırılması, ürün kalitesinin artırılması, robotik sistemlerin tasarımı ve yönetimi gibi konularda görev alabilirler.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kontrol Sistemleri
  • Otomasyon Sistemleri
  • Elektrik ve Elektronik Devreler
  • Mikrodenetleyici Tabanlı Sistemler
  • Sensör ve Aktüatör Teknolojisi
  • Endüstriyel Robotik
  • Yapay Zeka
  • Gömülü Sistemler
  • Programlama Dilleri ve Uygulamaları
  • Bilgisayar Destekli Tasarım

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.