Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çince Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çince Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Çince Mütercim ve Tercümanlık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 926 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir?

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü, Çince dilini ve kültürünü öğrenerek, yazılı ve sözlü olarak Çince'den diğer dillere ve diğer dillerden Çince'ye çeviri yapabilen profesyoneller yetiştiren bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, Çince dilinin gramer yapısını, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini, Çin tarihi, edebiyatı, kültürü ve sanatını öğrenirler. Ayrıca, çeviri teknikleri, terminoloji yönetimi, metin analizi, dilbilgisi ve dil çevirisi gibi konularda da eğitim alırlar.

Çince Mütercim ve Tercümanlık mezunu ne iş yapar?

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü mezunları, uluslararası iş dünyasında, hükümet kurumlarında, diplomatik misyonlarda, turizm sektöründe, medya sektöründe, eğitim kurumlarında, mütercimlik ve çeviri hizmeti veren şirketlerde ve serbest çalışarak çeviri yapabilecekleri birçok alanda iş bulabilirler. Ayrıca, bölüm mezunları, uluslararası toplantılar, konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerde tercümanlık yapabilirler.

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çince Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Okan Üniversitesi Çince Mütercim ve Tercümanlık (Burslu) 5+0 454.25536 8657
İstanbul Okan Üniversitesi Çince Mütercim ve Tercümanlık (%50 İndirimli) 25+0 251.89144 84482

2023 Çince Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersleri nelerdir?

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çeviriye Giriş
  • Çince Karakter Çözümlemesi
  • Çince Edebiyat
  • Çeviri Bilimi
  • Yazılı Çeviri
  • Terim Bilgisi
  • Çeviri Eleştirisi
  • Uzak Doğu Metinleri Çevirisi
  • Yazım Yeteneği
  • Karşılaştırmalı Dil İncelemesi

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çince Mütercim ve Tercümanlık bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş