Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü nedir, Bilgisayar Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Bilgisayar Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 5929 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Bilgisayar Mühendisliği bölümü nedir?

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar sistemleri, yazılım ve donanım gibi konuları inceleyen bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, bilgisayar ve bilgi teknolojileriyle ilgili konularda geniş kapsamlı eğitim alırlar. Bilgisayar mühendisliği öğrencileri, programlama dilleri, algoritmalar, veri yapıları, yazılım mühendisliği, veritabanları, bilgisayar ağları, veri iletişimi, mikroişlemciler, işletim sistemleri ve diğer ilgili konularda dersler alırlar. Bu dersler, öğrencilerin bilgisayar sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması, test edilmesi ve sürdürülmesi gibi konulara hakim olmalarını sağlar.

Bilgisayar Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Bilgisayar mühendisliği mezunları, bilgisayar ve yazılım teknolojileri alanında birçok farklı kariyer yolu seçebilirler. Örneğin, yazılım geliştirme, sistem yönetimi, veritabanı yönetimi, ağ yönetimi, siber güvenlik, yapay zeka, oyun geliştirme ve mobil uygulama geliştirme gibi alanlarda çalışabilirler. Bilgisayar mühendisleri, özellikle teknoloji sektöründe, inovasyon, araştırma ve geliştirme, danışmanlık, proje yönetimi ve yöneticilik gibi pozisyonlarda da yer alabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgisayar Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilgisayar Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 16+0 550.07491 156
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) 90+3 547.16431 315
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 45+0 546.60080 350
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) 105+3 541.13361 878
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) 110+3 539.22704 1179

2023 Bilgisayar Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgisayar Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgisayar Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Programlamaya Giriş
  • Nesneye Dayalı Yazılım Geliştirme
  • Sayısal Sistemler
  • Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı
  • Mühendislik İçin Olasılık ve İstatistiğe Giriş
  • Yazılım Mühendisliği
  • Veri Tabanı Sistemlerine Giriş
  • Mobil Aletler İçin Yazılım Geliştirme
  • Yaklaştırma Algoritmaları
  • Robotiğe Giriş

Bilgisayar Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.